Zwierzątka to zwykle temat lubiany przez przedszkolaki. Zwłaszcza jeżeli chodzi o zwierzątka domowe, no bo które dziecko nie chciałoby mieć pieska czy kotka. Jest to także temat, który pojawia się w przewodniku metodycznym do zrealizowania, dlatego myślę, że przygotowane przeze mnie materiały okażą się pomocne.
We wpisie znajdziecie między innymi karty obrazkowe ze zwierzątkami domowymi, a także z najbardziej popularnymi rasami psów, karty pracy, plakat, zabawy ruchowe i te wymagające dodatkowych materiałów.
Zwierzęta domowe – przydatne materiały i zabawy
1.Karty obrazkowe
Do pobrania znajdziecie dziś dwa różne zestawy kart obrazkowych z podpisami. Pierwsze z nich to grafiki zwierzątek domowych, a drugie to zdjęcia najbardziej popularnych ras psów.
2.Karty pracy
Pierwsza z nich polega na pokolorowaniu zwierzątek, a druga na połączeniu zwierzątka z jego cieniem. Karty są na tyle proste, że spokojnie poradzą sobie z nimi nawet trzylatki.
3. Moje ulubione zwierzątko domowe – praca plastyczna
Do jej wykonania potrzebna będzie ramka, którą znajdziecie do pobrania i druku poniżej w plikach. Ramek drukujemy tyle razy, ile jest dzieci w grupie. Zadaniem dzieci jest wykonanie pracy plastycznej w ramce (dowolną lub wybraną przez Ciebie techniką – kredki, flamastry, wyklejanka, farby) pt. Moje ulubione zwierzątko domowe.
4.Wybuchające zwierzątko – gra
Do gry najpierw należy wydrukować (wraz z dołączonym tłem) materiały, które znajdują się do pobrania poniżej. Dzieci siedzą na dywanie w kółeczku wraz z nauczycielem. Nauczyciel rozkłada karty na dywanie obrazkiem do dołu. Dzieci po kolei losują obrazki z pupilami domowymi i nazywają je, uważając, aby nie natrafić na bombę. Odgadnięty obrazek ze zwierzątkiem zostawia sobie w rączce. Kto odkryje kartę z bombą krzyczy: Bomba! i gra toczy się od nowa. Dzieci oddają swoje karty, nauczyciel tasuje i od nowa układa na dywanie.
Materiały można także wykorzystać do gry w Memory, wystarczy tylko wydrukować je podwójnie.
5. Gdzie jest myszka? – zabawa
W tym przypadku również należy wydrukować i wyciąć dołączone karty, na których znajduje się myszka przyjmująca różne pozycje względem pudełka. Dzięki zabawie dzieci przyswoją przyimki. Właściwie wariantów gry może być kilka:
- Karty są ułożone obraziem do góry na dywanie, nauczyciel zadaje pytanie: Na którym obrazku myszka jest pod pudełkiem? Zadaniem dzieci jest zgłosić się jak najszybciej, kto pierwszy ten lepszy. Jeżeli dziecko dobrze odgadnie zatrzymuje obrazek. Wygrywa osoba, która nazbiera najwięcej obrazków.
- Nauczyciel trzyma w ręce wszystkie obrazki i po kolei pokazuje do góry po jednym obrazku, pytając gdzie według dzieci znajduje się myszka względem pudełka. Tutaj również może zadziałać zasada kto pierwszy ten lepszy i tak samo osoba z największą liczbą kart wygrywa.
- Dzieci siedzą w kole wraz z nauczycielem. Nauczyciel puszcza po jeden karcie, którą dzieci jak naszybciej podają sobie dookoła, kiedy nauczyciel powie: stop, osoba, która akurat trzyma obrazek musi powiedzieć gdzie znajduje się myszka.
6. Plakat
Na plakacie znajdują się zwierzątka domowe wraz z podpisami. Może on zawisnąć w sali lub na gazetce.
Zabawy ruchowe o zwierzątkach domowych
- Jakie to zwierzątko?
Dzieci siedzą na dywanie w kole. Jedno dziecko (ochotnik) podchodzi do nauczyciela, który na ucho – po cichu mówi mu jakie zwierzątko ma naśladować. Dziecko wchodzi do koła i stara się naśladować dane zwierzątko, bez użycia słów. Zadaniem dzieci jest odgadnąć o jakie zwierzątko domowe chodzi. Kto zgadnie podchodzi do nauczyciela i to on będzie pokazywał następne zwierzątko.
2. Małe pieski
Dzieci udają szczeniaki i na czworakach maszerują po sali w rytm tamburyna. Na hasło: Kot idzie przyspieszają tak jakby chciały złapać kota. Na hasło: lis się zbliża: stają na dwóch łapach, machają rączkami i groźnie warczą. Na hasło: idziemy spać: układają się w kłębek i kładą się na dywanie.
3. Dźwięki zwierzątek
Dzieci w kole przekazują sobie woreczek gimnastyczny w rytm tamburyna. Gdy tamburyn ucichnie osoba, która ma woreczek wydaje dźwięk jakiegoś zwierzątka domowego, a zadaniem dzieci jest odgadnięcie o jakie zwierzątko chodzi. Gdy odgadną, gra toczy się dalej.
Na dziś to już wszystko, ja tymczasem zabieram się za przygotowywanie świątecznych materiałów, dlatego koniecznie zaglądajcie często na stronę!
Dziękuę bardzo!
Świetne materiały 🙂 Dziękuję 🙂