Przed nami jeszcze cały zimowy luty, więc pomyślałam, że fajnie byłoby przekazać Wam sporą dawkę zimowych materiałów. W dzisiejszym wpisie znajdziecie: zimowe obrazki wraz z podpisami, które mogą okazać się przyczyną do ciekawych rozmów, zabawy o zimowych zwierzętach i zimowych ubraniach, Memory, kolorowanki, karty pracy i inne!
Zimowe pomysły na ciekawe zajęcia
- Obrazki o zimowych aktywnościach
Do obrazków osobno dołączone są kartoniki z podpisami, jeżeli więc, ułożymy je na dywanie w różnych miejscach, starsze dzieci mogą dopasować odpowiedni napis do obrazka. Obrazki możecie omówić ze swoimi przedszkolakami i zachęcić ich do rozmowy o tym, jakie oni podejmują aktywności zimą.
2. Gdzie mieszkają zwierzęta? – zabawa ruchowa
Do tej zabawy, oprócz wydrukowanych materiałów, które znajdziecie poniżej potrzebujecie dwóch obręczy hula hop. Obręcze kładziecie na dywanie. Przy jednej stawiacie wydrukowany karmnik, a przy drugiej lodowiec. Połowa dzieci dostaje do ręki kartoniki z pingwinem, a połowa z ptaszkiem (zarówno kartoniki jak i obrazki znajdziecie poniżej do druku i wycięcia).
Dzieci swobodnie biegają po całej sali do muzyki. Gdy muzyka ucichnie zadaniem dzieci jest wbiegnięcie do swojego domku (pingwinki wskakują do obręczy z lodowcem, a ptaszki do obręczy z karmnikiem). Zabawę powtarzamy kilka razy, dzieci mogą wymieniać się karteczkami.
3. Od najmniejszego, do największego – zabawa dydaktyczna
Nauczyciel rozkłada na dywanie obrazki (osobno bałwanka, osobno sowy i osobno pingwinka). Każdy z tych zestawów posiada sześć obrazków od najmniejszego, do największego. Nauczyciel rozkłada je dywanie w przypadkowy sposób. Zadaniem dzieci jest ułożenie obrazków od najmniejszego do największego. Zabawę tą, można przeprowadzić jeszcze na inne sposoby:
- Dzieci możemy podzielić na trzy grupy. Każda z nich dostaje inny zestaw obrazków (również rozrzucony przypadkowo). Grupy mogą układać obrazki od najmniejszego do największego, lub odwrotnie, na czas. Wygrywa grupa, która zrobi to najszybciej.
- Każdy z przedszkolaków może dostać swój zestaw i ułożyć i przykleić na kartce od najmniejszego do największego.
- Każdy po kolei podchodzi do rozsypanych obrazków i po jednym dodaje do wielkości, przypinając obrazki na tablice, lub po prostu kładąc je na dywanie w odpowiedni sposób
4. Takie same czapki – zabawa w szukanie par
Do zabawy potrzebne będą kartoniki z czapkami, które znajdziecie do pobrania poniżej. Przed rozpoczęciem zabawy rozdajemy dzieciom kartoniki z czapkami. Jeżeli dzieci w grupie jest mniej, niż czapek, które stworzyłam, upewnijcie się, że rozdacie dzieciom czapki w ten sposób, aby ktoś z grupy miał drugą identyczną czapkę (parę).
Dzieci tańczą do muzyki, a gdy muzyka się zatrzyma, zadaniem dzieci jest znaleźć osobę, która w ręce trzyma kartonik z dokładnie taką samą czapką (wszystkie kolory muszą się zgadzać). Następnie dzieci oddają kartoniki, nauczyciel miesza je i dzieci znów losują czapki od nowa (inną już mieli) i szukają swojej pary. Zabawę można powtórzyć kilka razy.
5. Zimowe Memory – gra dydaktyczna
Gra w Memory to gra w szukanie par. Przed wydrukowaniem upewnijcie się, aby kliknąć drukowanie dwustronne, wtedy obrazki wydrukują się wraz z tłem, które dla Was przygotowałam. Wtedy będziecie mieć pewność, że dzieci nie będą widziały co znajduje się na obrazku. Tak przygotowane kartoniki rozłóżcie na dywanie, tłem do góry.
Zadaniem dzieci jest po kolei odkrywanie dwóch przypadkowych obrazków, w celu znalezienia pary. Jeżeli obrazki nie okażą się parą, dzieci zakrywają obrazki w to samo miejsce! Jeżeli znajdą parę, zabierają ją sobie. Wygrywa osoba, która odkryje najwięcej par.
6. Zimowy zestaw kart pracy
Na luty przygotowałam dla Was, aż sześć zimowych kart pracy do pobrania poniżej
7. Kolorowanki
W tym miesiącu Wasze przedszkolaki na pewno nie będą się nudzić, bo do pobrania znajdziecie, aż siedemnaście nowych, zimowych kolorowanek 🙂
8. Zimowy plakat
Na koniec jak zawsze, mam plakat na gazetkę, który odświeży trochę wygląd sali, lub będzie dodatkową ozdobę na ten ostatni zimowy miesiąc, który właśnie przed nami.
Mam nadzieję, że tymi zimowymi treściami, chociaż trochę pomogę umilić Wam luty. Dajcie znać w komentarzach, czy jesteście jeszcze w tej śniegowej aurze, czy wyglądacie już wiosny 🙂