Zajęcia w tym temacie można przeprowadzić z okazji Dnia Dziecka, ale nie tylko. Poznawanie kontynentów może być też jednym z luźnych wakacyjnych tematów. W dzisiejszym scenariuszu znajdziecie karty obrazkowe, grę planszową, zabawy ruchowe, pracę plastyczną, karty pracy i inne ciekawe aktywności.
Dzieci świata – scenariusz zajęć
- Powitania z różnych części świata
Dzieci biegają po sali do dźwięków tamburyna granego przez nauczyciela. Kiedy dźwięk ustanie, dzieci zatrzymują się w miejscu i witają się ze sobą w różnych językach w zależności od tego jaki komunikat od nauczyciela usłyszą. Nauczyciel przy każdym zatrzymaniu tamburyna mówi hasło: Witamy się po angielsku (Hello!)/włosku (Ciao!)/hiszpańsku(Hola!)/polsku(Cześć) itp. Dzieci podają dłoń dzieciom stojącym najbliżej, po czym powtarzają za nauczycielem słowo cześć w innych językach. Zabawę powtarzamy kilka razy.
2. Jaki to kontynent? – zabawa dydaktyczna
Nauczyciel wprowadza dzieci do tematu poprzez burzę mózgów. Zadaje dzieciom pytania czy wiedzą co to jest kontynent i czy znają jakieś kontynenty. Jeżeli tak, to czy potrafiliby rozpoznać jak wyglądają kontynenty. Tutaj można też z dziećmi pofantazjować jak wyobrażają sobie życie na innych kontynentach. Jak wyglądają ludzie/jaka jest roślinność/zwierzęta/pogoda itp.
Następnie opowiadamy dzieciom krótko o każdym kontynencie posiłkując się kartami obrazkowymi kontynentów oraz karatami obrazkowymi dzieci mieszkającymi na różnych kontynentach. Karty o dzieciach świata stworzyłam w taki sposób, że na każdej z nich znajdują się też elementy, które charakteryzują dany kontynent. Koniecznie zwróćcie na nie wraz z dziećmi uwagę i porozmawiajcie o nich. Wszystkie karty obrazkowe znajdziecie tutaj:
3. Nauka piosenki :Jesteśmy dziećmi autorstwa zespołu:Śpiewające brzdące
Dzieci siedzą na dywanie, a nauczyciel puszcza dzieciom piosenkę pt. Jesteśmy dziećmi – Śpiewających Brzdąców. Dzieci starają się za nauczycielem powtarzać słowa piosenki.
4. Jaki to kontynent? – zabawa ruchowa
Nauczyciel rozsypuje na dywanie luzem obrazki, które dołączyłam do pobrania poniżej (obrazkiem do dołu). W różnych częściach sali rozkłada też siedem szarf gimnastycznych (układa je w koło) i przy każdej z nich kładzie kartę z kontynentem (z kart dołączonych powyżej z punktu drugiego). Wokół małych kartoników z obrazkiem do dołu, dzieci spacerują do piosenki: Jesteśmy dziećmi. Kiedy muzyka ucichnie dzieci podbiegają do obrazków i szybko chwytają jeden wybrany do ręki, po czym próbują go dopasować do odpowiedniego zbioru z kontynentem. Jeżeli nie wiedzą, grupa stara się pomóc. Gra toczy się od nowa, dopóki wszystkie kartoniki nie zostaną odkryte.
5. Afrykańska przeprawa- gra planszowa
Do gry dołączyłam całą instrukcję, wraz z planszą i wszystkimi materiałami. Całość znajdziecie do pobrania poniżej.
6. Z jakiego kontynentu pochodzą dzieci? – wycinanka
Zadaniem dzieci jest wyciąć postaci dzieci i przykleić ich do odpowiednich kontynentów. Planszę z kontynentami lepiej wydrukować na papierze z bloku technicznego.
7. Karty pracy
Dzieci uzupełniają karty pracy, w których muszą odgadnąć co znajduje się na jakim kontynencie.
8. Praca plastyczna – azjatycki wachlarz
Dzieci tworzą swój własny azjatycki wachlarz. Każdy przedszkolak otrzymuje kartkę z bloku technicznego, na której maluje farbami wzory i kwiaty. Kiedy farba wyschnie, nauczyciel pokazuje jak zgiąć kartkę, aby powstał wachlarzyk. Na koniec nauczyciel (lub dzieci same w starszych grupach) na dole przebija dziurkaczem kartkę, przewleka wstążkę i zawiązuje gotowy wachlarz. Przykładowy wachlarz przesyłam jako zdjęcie do pobrania poniżej.
9. Plakat na gazetkę
Na koniec dołączam plakat informujący o aktualnie przerabianym temacie.
To już wszystko. Więcej wpisów na takie luźne tematy pojawi się w wakacje. Napiszcie koniecznie, czy wpis przydał Wam się na Dzień Dziecka w przedszkolu.