Dziś przychodzę do Was z materiałami na temat rodziny. Przygotowałam różne gry i zabawy w tym temacie, razem z potrzebnymi do zabaw materiałami. Znajdą się także karty pracy, ramka na zdjęcie oraz drzewo genealogiczne. Serdecznie zapraszam 🙂
- Karty flashcards
Poniżej znajdziecie do pobrania karty obrazkowe do druku z postaciami rodziny. Flashcards wykorzystajcie do zapoznania dzieci z tematem (dzieci mogą losować i nazywać karty, mogą odkrywać z dywanu, czy nawet szukać ukryte karty w sali). Karty można wykorzystać również do wielu zabaw, które opisałam tutaj. Jedną z zabaw, których nie opisałam w podlinkowanym wpisie to np. kodowanie. Jej zasady znajdziecie poniżej w kolejnym punkcie, a tutaj karty obrazkowe do pobrania:
2. Kodowanie kształtami
Do gry oprócz kart flashcards, potrzebujecie także kart różnych figur geometrycznych. Możecie je pobrać z mojego wpisu o kształtach, który znajdziecie tutaj.
Na dywanie rozkładamy karty flashcards. Do każdej karty przypisujemy odpowiednią figurę geometryczną i kładziemy ją na tej karcie (jeżeli jest mniejsza i nie przysłoni karty flashcards!), np. daddy – heart, brother – circle, sister – oval. Powtarzamy z dziećmi te dopasowania, po czym zabieramy karty obrazkowe (kolejność ułożenia zostaje taka sama), a dzieci, patrząc tylko na kształty, przypominają sobie jakie słówko było im przypisane. Zabawę możne też odwrócić w drugą stronę, czyli schować kształty, a dzieci patrząc tylko na członków rodziny (bądź jakiekolwiek inne karty, którego słownictwo chcemy akurat przećwiczyć) odgadują kształty.
Nie muszą to być akurat kształty. Możemy tutaj połączyć dwa różne rodzaje słownictwa, a najlepiej rzeczownik i czasownik, np. sister- jump, baby – clap, grandma – touch the ground (oczywiście do czynności, także potrzebujemy obrazków). Dzieciom nawet łatwiej jest zapamiętać coś co mogą przy okazji pokazać.
3. Piosenki o rodzinie
Moją ulubioną piosenką w tym temacie jest oczywiście pozycja Super Simple song- Rain, rain go away.
Kolejnym hitem wśród dzieci (zwłaszcza w grupach maluchów) jest piosenka Finger family song – Kids Academy. W młodszej grupie do tej piosenki warto namalować sobie na palcach (upewnijcie się, że pisaki są łatwo zmywalne) twarze osób z rodziny i pokazywać dzieciom odpowiedni palec w trakcie piosenki. Nie wymaga to dużo czasu, ani poświęceń, a naprawdę budzi zainteresowanie wśród małych dzieci.
4. Who is driving the car?
Bardzo prosta i ciekawa zabawa w wykorzystaniem kart flashcards oraz jednej dodatkowej karty z samochodem, którą do pobrania znajdziecie poniżej. Kartę z samochodem należy wydrukować, wyciąć całą przednią szybę z samochodu (tak aby w miejscu szyby została pusta dziura) i dopiero taką kartę z dziurawą szybą zalaminować. Powstanie nam karta, która w miejscu szyby będzie miała przezroczyste tło z folii do laminowania (czyli będzie taka jak prawdziwa szyba, bo coś będzie przez nią widać).
Zabawa polega na przykładaniu z tyłu za kartę z samochodem kart z różnymi członkami rodziny, a zadaniem dzieci jest zgadnąć kto prowadzi samochód. Oczywiście pamiętajmy, że to my operujemy tą kartą z tyłu, więc możemy pokazać tylko tyle danej postaci przez szybę ile chcemy. Dla młodszej grupy, przez szybę może ukazać się troszkę więcej postaci, a dla starszych można utrudnić zadanie i przez szybę pokazać, np. tylko kawałek głowy.
Tak przygotowany samochód nada się oczywiście do chowania wielu innych kart obrazkowych, do powtórzenia tematu. A znajdziecie go tutaj:
5. Family memory
Jedna pomoc dydaktyczna do pobrania , a trzy różne warianty gry. Oto one:
- w Memory można grać w tradycyjny sposób, czyli tak, opisywałam to już kiedyś tutaj.
- Kolejna opcja zawiera w sobie dodatkową kartę (w tym przypadku do memory o rodzinie umieściłam dla Was ananasa), której odkrycie będzie powodowało, że tracimy zdobyte dotąd pary, lub wszyscy zaczynają grę od nowa (ta opcja bardziej sprawdzi się w starszych grupach)
- Ostatnia opcja to odwrócone memory, to oznacza, że karty do memory drukujemy tylko raz (nie powtarzają się) i zamiast kolekcjonować par, każdy odkrywa tylko jedną kartę (oczywiście nazywając ją) w poszukiwaniu tej jedynej, czyli w tym przypadku ananasa (umawiamy się wcześniej przed grą jaka karta będzie tą poszukiwaną). Wygrywa osoba, która znajdzie wybraną kartę. Tutaj również obowiązuje zasada, że odkładamy kartę na to samo miejsce, z którego ją wzięliśmy, aby inni wiedzieli po jaką już nie sięgać.
Pamiętajcie, że memory drukujemy dwustronnie razem z tłem, które dla Was przygotowałam, aby nic nie było widać. Oto karty:
6. Who stole the cat?
Zabawa wzorowana na popularnej zabawie Who took the cookie, którą opisałam tutaj. Zasady gry pozostają takie same, różni się tylko wypowiadany wierszyk oraz przedmiot, a raczej w tym przypadku zwierzę, którego szukamy.
Tym razem przygotowałam dla Was karty do wydrukowania razem z tłem, dlatego po wydrukowaniu możecie zalaminować karty, bo przez tło na pewno nie będzie przebijać i po prostu kłaść przed dziećmi karty (każdemu po jednej), obrazkiem do dołu. Każdy ma możliwość sprawdzenia swojej karty dopiero, gdy zostane wylosowany i powie rymowankę (wcześniej dzieci nie dotykają i nie sprawdzają swoich kart, karty leżą przed nimi i czekają). A rymowanka brzmi:
Who stole the cat from the family house?
(imię dziecka) stole the cat from the family house.
Who me?
Yes you,
Not me,
Then who?
Pamiętamy oczywiście, że osoba, która odkryje swoją kartę i nie ma na niej kotka, nazywa członka rodziny, którego ma na karcie. Oto karty do pobrania:
7. Roll a dice
Mam dzisiaj dla Was także do druku i samodzielnego posklejania (najlepiej wydrukować na kartce z bloku technicznego) kostkę do gry z wybranymi członkami rodziny (zamiast oczek). Kostkę można wykorzystać podczas zajęć z dziećmi na wiele sposobów:
- Każdy po kolei rzuca kostką i nazywa danego członka rodziny, który wypadnie
- Obstawiamy, jaki członek rodziny wypadnie podczas rzutu (każdy się wypowiada, jak uważa), a potem sprawdzamy.
- Małe kodowanie, czyli wymyślamy co robimy gdy wypadnie dany członek rodziny (np, jak wypadnie brat to 5 podskoków, jak siostra to trzy przysiady, jak mama to obrót itp).
A tutaj kostka do gry do pobrania:
8. Family portrait or tree
Doskonałym pomysłem na zajęcia o rodzinie jest wykonanie portretu rodzinnego, lub rodzinnej ramki na zdjęcie. Pamiętajcie, żeby przy tworzeniu cały czas rozmawiać z dziećmi po angielski, pytać ich kogo narysowały itp.
Można także stworzyć z dziećmi drzewo genealogiczne, gdzie zamiast zdjęć po prostu narysują twarze swojej rodziny.
Oto do pobrania karty pracy z ramką, portretem lub drzewem genealogicznym do wyboru:
9. Family poster
Na koniec mam też dla Was plakat do powieszenia, co robimy w tym tygodniu:
Przesyłam Wam jeszcze dużo pozytywnej energii i cierpliwości do prowadzenia zajęć 🙂 Na dziś to już wszystko, widzimy się w kolejnym wpisie.
Chciałbym wyrazić uznanie dla autora za umiejętność przekazywania skomplikowanych treści w sposób przystępny, co sprawia, że nawet najbardziej zagmatwane zagadnienia jawią się czytelnikowi jako klarowne i zrozumiałe.