Zapraszam na nowy scenariusz zajęć dla przedszkolaków. Znajdą się tutaj zabawy związane ze zdrowym odżywianiem, odpowiednim ubiorem podczas zabaw na śniegu , ale także zabawy uświadamiające dzieci jak ważny jest ruch czy sen. Zaczynamy 🙂
Nasze zdrowie zimą – scenariusz zajęć dla przedszkolaków
- Śnieżne kulki – zabawa na rozruch dzieci
Dzieci biegają po sali, a na słowa nauczyciela: kula śnieżna – zatrzymują się i udają, że toczą wielką śnieżną kulę, co angażuje mięśnie całego ciała. Na kolejne słowa nauczyciela: śnieżki – dzieci udają że lepią śnieżki i rzucają się nimi. Na hasło: łyżwy – dzieci udają, że jeżdżą na łyżwach po całej sali.
2. Nasze zdrowie zimą – wprowadzenie do tematu. Rozmowa i karty obrazkowe
Dzieci wraz z nauczycielem siadają na dywanie w kole. Nauczyciel zaczyna z dziećmi rozmowę na temat zdrowia dzieci zimą. Posiłkuje się kartami obrazkowymi (do pobrania poniżej). Dzieci oglądają karty i opisują je. Następnie opowiadają w jaki sposób one starają się zadbać o swoje zdrowie zimą.
2. Lubię zimę – wiersz Marii Selke
Nauczyciel czyta dzieciom wiersz pt. Lubię zimę autorstwa Marii Selke, który znajdziecie poniżej do pobrania w formie plakatu na zimową gazetkę. Dzieci słuchają wiersza, a następnie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytania:
- Co zima nakłada świerkom i sosnom?
- Na czym dzieci jeżdżą zimą po śniegu?
- Co robi zima, gdy w pokoju leci ciepło z grzejników?
- A za co Wy lubicie zimę?
- Czy lubicie zimą spędzać czas na dworze?
- Co wtedy robicie?
- Jak ubieracie się na wyjście zimą na dwór?
3. Pani Zimo – nauka piosenki wraz z pokazywaniem
Dzieci wraz z nauczycielem śpiewają piosenkę, pt. Pani Zimo, autorstwa MeloMelo. Nauczyciel pokazuje ruchy (takie jak pani na filmiku poniżej), a dzieci naśladują nauczyciela.
4. Zdrowe jedzenie zimą – zabawa dydaktyczna
Przed zabawą nauczyciel drukuje i wycina kartoniki ze zdrowym i niezdrowym jedzeniem. Wszystkie miesza ze sobą i układa na dywanie obrazkiem do dołu, a dzieci wraz z nauczycielem siadają wkoło tych kartoników. Po drugiej stronie sali ustawione są w okrąg dwie szarfy zielona (jedzenie zdrowe) i czerwona (niezdrowe). Przy każdej z szarf nauczyciel ustawia wcześniej kartonik (przy zielonej z napisem: zdrowe, a przy czerwonej z napisem: niezdrowe). Dzieci do piosenki pt. Pani zimo podają sobie w kole woreczek gimnastyczny. Kiedy muzyka ustanie, dziecko, które miało w ręce woreczek odkrywa jeden kartonik. Bierze go i musi obiec całe koło i jak najszybciej dobiec do szarf i włożyć kartonik do odpowiedniego zbioru. Zabawa toczy się, dopóki wszystkie kartoniki nie zostaną zaniesione.
Na koniec nauczyciel tłumaczy dzieciom jak ważne jest jeść w zimie dużo rzeczy z zielonej szarfy bo to doda nam dużo energii, siły, uśmiechu i skupienia.
5. Ubieramy się ciepło zimą – puzzle
Przed zajęciami nauczyciel drukuje puzzle na grubszym papierze. Na zajęciach nauczyciel dzieli dzieci na cztery grupy. Każda grupa dostaje po jednym zestawie puzzli. Ich zadaniem jest wyciąć puzzle, ułożyć i przykleić na nową kartkę (młodsze grupy mogą dostać już wycięte). Dzieci mogą to robić na czas, która grupa wygra. Po ułożeniu dzieci rozmawiają z nauczycielem na temat ubioru dzieci na obrazkach. Każda grupa opisuje jakiego ubrania według nich, brakuje chłopcu w zimie.
6. Zimowa historia – układanie według kolejności
Nauczyciel kładzie na dywanie w przypadkowo ustawiony sposób cztery obrazki, a zadaniem dzieci jest ułożyć je według kolejności, co według nich działo się najpierw a co potem. Następnie zadaniem dzieci jest opowiedzieć całą historię. Chętne dzieci mogą zastanowić się, co mogło dziać się później.
7. Sen – kolorowanka
Dzieci siadają przy stolikach. Pani tłumaczy jak ważny jest sen dla dobrego zdrowia i pyta dzieci czy wiedzą ile godzin dziennie śpią. Tłumaczy ile powinno się spać i w jakich warunkach (bez dostępu do światła, w ciszy). Następnie dzieci kolorują obrazek śpiącego chłopca.
8. Zimowy szalik – praca plastyczna
Nauczyciel drukuje szaliki na kartkach z bloku technicznego. Każde dziecko otrzymuje swój szalik. Ozdabia go po swojemu (plastelina, farby, cekiny, piórka, bibuła itp). Następnie wycina swój gotowy szalik. Wszystkie zimowe szaliki lądują na przedszkolnej gazetce.
Przypominam, że na stronie znajduje się już wiele innych zimowych wpisów, do których Was odsyłam 🙂 W tematyce zimy pojawi się jeszcze więcej wpisów, więc zachęcam do zaglądania na stronę!
Super scenariusz i świetne karty do wykorzystania!
Bardzo dziękujemy! 🙂