Zapraszam na kolejny wpis z wiosennej serii. Dziś będzie o motylach, małych i tych dużych. Znajdziecie tu opowiadanie, karty pracy, zabawy ruchowe, karty obrazkowe i ciekawe zabawy dydaktyczne. Opowiemy sobie o cyklu życia motyla, jego przemianie z gąsienicy w poczwarkę, a także poznamy różne gatunki motyli 🙂
Kolorowe motylki – scenariusz zajęć dla przedszkolaków
- Latające motylki – zabawa wprowadzająca do zajęć
Dzieci na dźwięk granego przez nauczyciela tamburyna poruszają się jak motylki – poruszają skrzydłami (rękami) i latają swobodnie po sali. Kiedy muzyka ucichnie, dzieci wykonują polecenia nauczyciela:
- motylki siadają na kwiatku – dzieci zatrzymują się i kucają
- motylki idą spać– dzieci kładą się na dywanie i zamykają oczy
- motylki witają pszczoły– dzieci kłaniają się nisko – dotykając palcami stóp
2. Rodzaje motyli – prezentacja kart obrazkowych
Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan i siada z nimi w kole. Pyta, czy domyślają się o czym będą dziś rozmawiać. Następnie zaczyna rozmowę na temat motyli. Pyta dzieci, jak myślą co robią motyle i czy są pożyteczne (przenoszą nektar z kwiatków na inne kwiatki, dzięki czemu pomagają w ich rozmnażaniu).
Przed zabawą nauczyciel drukuje karty obrazkowe i odcina podpisy. Podczas zajęć prosi dzieci o odkrycie kart, które położone są obrazkiem do dołu. Dzieci po kolei odkrywają karty i wspólnie z nauczycielem nazywają motyle. Następnie (starsze) dzieci losują z koperty podpisy, próbują je odczytać i dopasować do odpowiedniego motyla.
3. Prawda czy fałsz? – ruchowa zabawa dydaktyczna
Do zabawy będą potrzebne kartoniki z pytaniami i dwa kartonikami z napisem: prawda i fałsz. Wszystko znajdziecie do pobrania poniżej. Dzieci siedzą na dywanie w jednej linii. Po przeciwnej stronie sali, w dwóch różnych kątach rozłożone są dwa kartoniki – prawda i fałsz. Nauczyciel czyta zdania, a zadaniem jest dojście do odpowiedniego kartonika z różny sposób- za każdym razem inny:
- skakać na jednej nodze
- turlać się
- skakać obunuż
- iść na czworakach
- iść kręcąc się w kółko
- biegnąć
- iść na palcach/pięcie
Wskazówka: pytania typu prawda/fałsz dotyczą między innymi wyglądu motyli. Jeżeli jest to dla dzieci za trudne, przed nimi na tablicy mogą wisieć karty z poznanymi motylami z poprzedniej zabawy.
4. Marzenia gąsienicy Gabi – opowiadanie
Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie o gąsienicy Gabi, która zamienia się w pięknego motyla. Dzieci słuchają opowiadania, a następnie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytania.
- kto mieszkał w ogrodzie pełnym kwiatów?
- Jak wyglądała gąsienica Gabi i co lubiła robić?
- Co pewnego dnia usłyszała Gabi?
- O czym marzyła?
- Co zrobiła Gabi, kiedy poczuła się zmęczona?
- Co się stało, kiedy Gabi wyszła z kokonu?
- Jak czuła się Gabi, latając nad kwiatami?
- Czy marzenie Gabi się spełniło?
- Czy Wy też macie jakieś marzenia? Jeżeli tak, to jakie?
Następnie nauczyciel kładzie karty do opowiadania, obrazkiem do dołu, a dzieci odwracają je i próbują ułożyć w poprawnej kolejności chronologicznej. Następnie snują opowieść, gdzie dalej mogła polecieć gąsienica Gabi.
5. Cykl życia motyla – rozmowa i puzzle
Po skończonym opowiadaniu, nauczyciel zaczyna z dziećmi rozmowę na temat cyklu życia motyla. Dla ułatwienia posługuje się plakatem, dołączonym do pobrania poniżej. Następnie dzieli dzieci na trzy drużyny. Każdej z nich daje kopertę z puzzlami. Każda grupa dostaje do ułożenia inne puzzle (znajdziecie je, do pobrania, druku i wycięcia wzdłuż białych linii). Jedna grupa dostaję gąsienicę, druga poczwarkę, a trzecia motyla. Po ułożeniu puzzli zadaniem dzieci jest ułożyć się na dywanie ze swoimi puzzlami, według odpowiedniej kolejności cyklu rozwoju motyla.
6. Stajemy się motylkami – zabawa ruchowa
Dzieci naśladują ruchy motyla na każdym etapie jego życia. Poruszają się swobodnie po sali do odgłosów wiosennej łąki. Kiedy muzyka ucichnie, na hasło: gąsienica: czołgają się po sali, na hasło: poczwarka, zwijają się w kłębek i nie ruszają się, a na hasło: motyl, biegają po sali z rozłożonymi rękami.
7. Karty pracy
Dzieci uzupełniają trzy różne karty pracy. W pierwszej uzupełniają cykl życia motyla. W drugiej rysują po śladzie, a w trzeciej liczą kolorowe motylki.
8. Motyl – praca plastyczna
Nauczyciel drukuje motylka na kartkach z bloku technicznego, tyle razy, ile jest dzieci w grupie. Rozdaje każdemu motylka, kredki, flamastry, piórka, cekiny. Dzieci po swojemu ozdabiają piękne i kolorowe motylki. Gotowe prace warto powiesić na przedszkolnej gazetce.
Na dziś to wszystko, zapraszam do zaglądania na bieżąco, bo nowe wpisy wiosenno-świąteczne, będą przez najbliższy miesiąc pojawiać się tutaj regularnie 🙂