Ahoj piraci! Przygotowałam dziś dla Was scenariusz morskich zajęć z dużą ilością nowych słówek związanych z pirackim życiem 🙂 Będą piosenki, karty obrazkowe, zabawy i gra planszowa, w której pomimo czekających po drodze przeszkód, trzeba dojść do ukrytego skarbu. Chodźcie więc ze mną odkrywać świat życia na morzu!
Pirate is coming – pomysły na zajęcia o piratach
- Hello Pirates! – czyli radosne przywitanie
Na powitanie proponuję zabawę, do utworu, który wykorzystamy później jeszcze raz na zajęciach. Zadaniem nauczyciela jest puścić utwór o piratach (który poniżej w poście pojawi się w propozycjach). Gdy muzyka ucichnie (przerwana w trakcie przez nauczyciela) zadaniem dzieci jest dobrać się jak najszybciej w pary i przywitać się między sobą stojąc na jednej nodze okrzykiem:
Hello Pirate! How are you?
Następnie znów puszczamy utwór, do którego dzieci swobodnie tańczą. Po ponownym zatrzymaniu muzyki, dzieci muszą znaleźć zupełnie inną osobę na przywitanie się. Zabawę możemy powtórzyć kilka razy.
2. Pirats flashcards – czyli karty obrazkowe
Kolejną zabawą jest poznanie przez dzieci nowych słówek związanych z piratem. Posłużą nam do tego stworzone przeze mnie karty flashcards, które znajdziecie poniżej do pobrania. Wydrukowane i zalaminowane karty wkładamy do wielkiego pirackiego worka (np. takiego jak na buty przedszkolne) lub do torby na zakupy (ważne, żeby nie było widać co znajduje się w środku).
Najpierw wspólnie wypowiadamy rymowankę:
Where is pirate?
Where is pirate?
Where is his boat?
I don’t know,
I don’t know,
But he left a note.
Wtedy dzieci po kolei zaczynają losować po jednej karcie obrazkowej z worka i pokazują ją wszystkim dzieciom, po czym wspólnie nazywamy obrazek po angielsku, dzieci powtarzają nazwę i odkładamy kartę na środek, tak, aby była ona widoczna dla wszystkich, po czym kolejne dziecko losuje i wyciąga kolejną kartę.
Wszystkich kart o piratach przygotowałam, aż dwanaście. Z mojego doświadczenia wynika, że dzieci na jednych zajęciach, nie są w stanie zapamiętać, aż tylu nowych słówek (zależy też od wieku dzieci), dlatego też zajęcia o piratach można podzielić na dwa różne zajęcia i część słówek wykorzystać na kolejnych.
3. Where is….. – zabawa na powtórzenie słówek
Po zapoznaniu dzieci z nowymi słówkami, do końca zajęć będziemy je utrwalać poprzez różne zabawy. Jedną z nich, jest pytanie dzieci, where is… i tutaj nazwa konkretnego obrazka. Pytamy oczywiście konkretnego dziecka, np.
Julia, where is a map?
Zadaniem Juli jest podejście do wszystkich obrazków i wskazanie tego konkretnego. Fajnie, jeżeli każdemu dziecku uda się podejść pokazać jakiś obrazek.
4. Over the deep blue sea – nauka piosenki
Jest to moja ulubiona piosenka w temacie pirackiego świata. Nie dość, że chwytliwa to jeszcze da się przy niej tańczyć. Najpierw puszczamy dzieciom piosenkę, ja czasami puszczam po raz pierwszy wraz z obrazem, ale kolejne puszczenie piosenki to już samo słuchanie wraz z pokazywaniem. Autorem piosenki jest Super Simple Song, a tytuł piosenki to: Over the deep blue sea.
5. What is hiding behind the ship?
Jest to zabawa, która również wykorzystuje karty flashcards. ale oprócz kart przyda się tutaj również jedna dodatkowa strona z pirackim statkiem, którą poniżej dołączam w plikach. Ale nie wystarczy tylko jej wydrukować. Po wydrukowaniu poniższego pliku należy wyciąć kółeczka, które stanowią okna w statku i taką stronę z pustymi oknami zalaminować. Powinien nam powstać statek, który w miejscu okien ma przezroczyste kółka, przez które widać wszystko.
Za tak przygotowany statek, chowamy po kolei karty obrazkowe dotyczące tematu piratów i pytamy dzieci:
What is hiding behind the ship?
Zadaniem dzieci jest odgadnięcie jaka karta schowała się za statkiem, widząc tylko te elementy tej karty, które są widoczne przez przezroczyste okienka.
6. Secret Map – gra planszowa
Gra planszowa zajmuje podczas zajęć języka angielskiego dużo czasu, właśnie dlatego przygotowałam tak wiele materiałów, aby można było te zajęcia podzielić na dwie różne części, a grę wykorzystać na przykład podczas kolejnych pirackich zajęć.
Przypominam jak przy każdej grze planszowej, że jeżeli grupa jest duża, lepiej grać drużynami lub małymi grupkami, niż pojedynczo, bo dzieciaki szybko się nudzą czekając na swoją kolej, więc bardzo szybko podczas zajęć zrobiłby się chaos i zamieszanie.
Do gry oprócz materiałów, które poniżej znajdziesz do pobrania, będziecie potrzebować pionków oraz kostki.
Wszystkie zasady gry dołączyłam do pliku z grą 🙂
7. Kaboom/Memory games
Z jednych materiałów, możecie zagrać właściwie w obie gry (do Memory wystarczy wydrukować wszystkie karty podwójnie). Do każdej z tych gier niezbędne jest wydrukowanie materiałów dwustronnie z dołączonym przeze mnie tłem, tak aby karty nie prześwitywały co się na nich znajduje.
Zasady gry w kaboom:
Wydrukowane, zalaminowane i wycięte karty, kładziemy na dywanie luzem, obrazkiem do dołu (tłem do góry). Dzieci siadają w kółeczku wokół kart, tak, aby wszyscy widzieli wszystkie karty.
Przedszkolaki po kolei odkrywają każdy po jednej karcie, nazywając ją po angielsku (i zostawiając je odkryte w tym samym miejscu, w którym były), ale uważając, aby nie natrafić na obrazek bomby. Jeżeli ktoś natrafi na bombę, krzyczy głośno:
Kaboom!
Oznacza to, że wielki wybuch i gra skończyła się. Wówczas zaczynamy od nowa.
Gramy albo do momentu, w którym każde dziecko miało szansę odkryć obrazek, albo dopóki macie czas, dzieci chcą, nie nudzi się im i widać na ich twarzach zainteresowanie. Oczywiście przed kolejną rundą mieszamy karty, tak, żeby nie było widać, gdzie znajduje się bomba.
8. Pirate worksheet
Po grach i zabawach na dywanie warto przejść do stolików aby uzupełnić kartę pracy. Jest nią część pirackiego statku, którą dzieci muszą dokończyć rysować według zdania:
If I were a pirate.
Zatem kredki do ręki i wyobraźnia w ruch, bo mogą tutaj ukazać się ciekawe pomysły 🙂
9. Pirates coloring pages
Na koniec zajęć, można rozdać dziecku po jednej z różnych kolorowanek o piratach, które przygotowałam poniżej. Mogą one skończyć kolorowanie w wolnym czasie w przedszkolu albo w domu 🙂
10. Pirates poster
Już całkiem na koniec, jak zawsze w przypadku zajęć z języka angielskiego przesyłam plakat do powieszenia na gazetkę.
Taka duża ilość materiałów zdecydowanie wystarczy Wam na conajmniej dwa osobne zajęcia. Dzieci tak lubią temat piratów, skarbów i bezludnej wyspy, że raczej nie będzie to problemem, a wręcz przeciwnie, radością dla przedszkolaków 🙂 Udanych pirackich zajęć!
Materiały i pomysły są genialne 🙂 dziękuję