Jak wiadomo wakacje kojarzą się z plażą. O tym co dzieje się pod wodą, pisałam już tutaj, czas więc, zająć się tym, co dzieje się na plaży 🙂
Z dzisiejszego wpisu dowiecie się jakie sporty można uprawiać na wodzie i jak dzielimy na sylaby wyrazy związane z plażowaniem. Odgadniecie też zagadki związane z tematem zajęć oraz zagracie w ciekawą grę. Zapraszam do przeczytania i pobierania materiałów 🙂
Na plaży fajnie jest! Przekonajcie się sami 🙂
Jak przeprowadzić ciekawe zajęcia związane z plażowaniem? Przed Wami gotowy scenariusz od początku do końca:
- Powitanie
Na powitanie polecam dziś wesołą piosenkę z pokazywaniem, aby trochę się poruszać i jednocześnie wprowadzić do tematu zajęć. Piosenka zaczyna się wolno, ale pod koniec przyspiesza i dzieci muszą wykonywać ruchy coraz szybciej. Tytuł piosenki to: Małe wygibasy!, a autor: W podskokach.
2. Sporty wodne – karty obrazkowe
Po solidnej dawce ruchu na początek siadamy z dziećmi w kole na dywanie i prezentujemy karty obrazkowe związane ze sportami wodnymi. Dzieci mogą po kolei odkrywać karty i spróbować zgadywać dane sporty lub swobodnie wypowiadać się temat danej dyscypliny sportowej. Karty mogą potem zawisnąć w sali na tablicy. Znajdziecie je do pobrania poniżej:
3. Na plaży fajnie jest! – zabawa ruchowa
Do zabawy przydadzą się małe kartoniki, które dołączyłam w pliku do pobrania poniżej oraz piosenka Majki Jeżowskiej – Na plaży. Nauczyciel rozkłada na dywanie luzem w różnych miejscach wycięte kartoniki obrazkiem do góry (tak, aby dzieci widziały obrazki). Następnie puszcza piosenkę Na plaży, a dzieci swobodnie poruszają się po dywanie, uważając, żeby nie nadepnąć na żaden kartonik. Nauczyciel w dowolnym momencie zatrzymuje piosenkę i wymawia dany kolor, a zadaniem dzieci jest jak najszybciej pozbierać wszystkie kartoniki z dywanu tylko w tym danym kolorze. Zabawa toczy się dopóki wszystkie kartoniki nie znikną z podłogi. Wygrywa osoba, która pozbiera najwięcej kartoników.
Kartoniki z rzeczami na plaży, które znajdziecie poniżej można wykorzystać także do gry w Memory. Wystarczy wydrukować je podwójnie i zalaminować z jakimś tłem.
4. Plażowe puzzle
Po ruchowej zabawie proponuje zaprosić dzieciaki do stolików i rozdać im do układania puzzle z plażowymi rzeczami (puzzle do druku, laminacji, wycięcia wzdłuż czarnych linii i zapakowania do osobnych kopert dołączyłam poniżej). Dzieci mogą układać puzzle pojedynczo (każdy swoje), parami, lub grupkami, w zależności od liczebności i wieku grupy. Po zakończonym zadaniu dzieci mogą złożone puzzle nakleić na kartkę i pokazać innym, po czym cała grupa próbuje dane słowo podzielić na sylaby.
5. Co to może być? – plażowe zagadki
Dzieci mogą zostać przy swoich stolikach, a nauczyciel czyta dzieciom zagadki o plaży i związanych z nią rzeczach. Po odgadniętej przez dzieci zagadce nauczyciel odwraca kartkę i pokazuje dzieciom obrazek danej rzeczy. Zagadki stworzyłam w formie plakatów a4, które mogą zawisnąć w sali, na drzwiach lub jako letnia dekoracja na korytarzu.
6. Karta pracy
Na koniec zajęć (lub w domu, w zależności od czasu, który macie do wykorzystania na zajęciach) dzieci uzupełniają kartę pracy, która jest jednocześnie wyklejanką. Spośród zimowo – letnich rzeczy, przedszkolaki muszą wyciąć i przykleić tylko te, które kojarzą im się z latem. Dzieci podczas wycinania mogą słuchać utworu Na plaży – Majki Jeżowskiej.
7. Plakat
Do scenariusza letnich zajęć dołączam także plakat na gazetkę przedszkolną 🙂
Na dziś to już wszystko, ale możecie być pewni, że to nie ostatni wpis wakacyjnych propozycji zajęć. Dlatego zaglądajcie na stronę i koniecznie obserwujcie mój fanpage na Facebook’u, dzięki któremu nie przegapicie żadnego wpisu 🙂