Dziś na tapecie temat części ciała. Jak każde przerabiane przeze mnie zagadnienie, zostanie on rozłożony na części pierwsze. W tym poście oprócz gotowych materiałów do druku, chciałabym Was również przekonać do zabaw, które wymagają użycia przedmiotów dnia codziennego, takich jak zakrętki od napojów, gąbki do mycia naczyń czy balony. Zaczynamy więc zabawę 🙂
- Karty flashcards
W załączniku poniżej znajdziecie, aż 16 kart obrazkowych z różnymi częściami ciała do druku. Polecam też zalaminować karty, wtedy posłużą nam przez długi czas. Karty obrazkowe są wprowadzeniem do tematu, ale można także wykorzystać je w wielu ciekawych zabawach, które znajdziecie w tym wpisie.
2. Piosenki z pokazywaniem części ciała
Piosenek w tym temacie jest mnóstwo. Podczas ich słuchania zachęcajcie dzieci do pokazywania razem z Wami części ciała wymienianych w piosence. Klasyk to oczywiście Head, shoulders, knees and toes – Super simple song, którą dzieciaki uwielbiają.
Kolejną ciekawą propozycją jest piosenka Me! – Super simple song.
Teraz przed Wami bardzo radosna, ale zarazem szybka piosenka. Zanim ją puścicie upewnijcie się, że Wasze dzieciaki nadążą za tempem z pokazywaniem ruchów. Tytuł piosenki to Hello, My body! – Pinkfong.
Świetna propozycja to piosenka The Bath Song – Super simple song, do której przy okazji można wprowadzić ciekawą zabawę. Do tej piosenki, w której kukiełka myje całe swoje ciało wymieniając po kolei co szoruje, ja przygotowuje dla każdego dziecka mini gąbeczki (pocięte zwykłe gąbki na małe kawałeczki). Z jednej gąbki można zrobić około 6 małych gąbek. Całe opakowanie 10 sztuk gąbek do mycia naczyń kosztuje około 2 zł, nie jest więc to drogi pomysł, zwłaszcza, że do zabawy wykorzystamy tylko parę gąbek (w zależności od ilości dzieciaków). Przed włączeniem piosenki rozdaje każdemu dziecku mini gąbkę i wspólnie do piosenki myjemy (udajemy, że myjemy oczywiście) wybraną część ciała.
Po zakończonej piosence podaję gąbkę wybranemu dziecku, po czym proszę by umył (na niby) wybraną część ciała, np,
Wojtek Can you wash your hair?
Asia, can you wash your tummy?
Dzieci podają sobie gąbkę i sami nawzajem mogą tworzyć pytania do kolegi lub koleżanki z wymyśloną przez siebie częścią ciała do umycia (w starszych grupach). W młodszych bardziej sprawdzi się opcja zadawania pytania przez nauczyciela.
Osobiście bardzo lubię również piosenkę Around a circle – Fun kids english. Jest świetna na pobudzenie grupy i uczy zarówno części ciała, liczenia jak i czasowników. Angażuje całą grupę na raz. Jedynym zadaniem jest tylko stworzyć wspólnie duże koło, wokół którego będziemy wspólnie chodzić i zatrzymać się wykonując odpowiednie polecenia potworka z piosenki.
Swoje zastosowanie znajdzie tutaj również większość piosenek, które wymieniłam w osobnym wpisie, który nosi tytuł Action song. Opisałam w nim wszystkie moje ulubione piosenki, w których grupa może się trochę poruszać, które są przerywnikiem od siedzących zabaw, a przy okazji ćwiczą nazwy części ciała, angażując dzieci w pokazywanie ich. Wszystkie te piosenki znajdziecie tutaj.
3. Karty Bingo
Mam dla was 12 kart do gry w bingo, w której dzieci skreślają wybrane części ciała. Dokładne zasady gry znajdziecie w tym wpisie. A poniżej karty bingo do pobrania:
4. Memory
Grę memory także już wcześniej opisywałam i znajdziecie ją na tej stronie. Dziś mam dla Was grę memory na temat części ciała. Oto ona:
5. Who took the cookie
Tą lubianą przez dzieci zabawę, przygotowałam także w wersji części ciała. Zasady gry opisywałam Wam w artykule poświęconym zwierzętom mieszkającym na farmie, a więc tutaj. Materiały do zabawy znajdziecie poniżej:
6. Hello body parts
To świetna zabawa do nauki lub powtórzenia części ciała i chyba już Wam kiedyś o niej pisałam. Polega na dobraniu się dzieci w pary. Każda para ma za zadanie przywitać się ze sobą wybranymi częściami ciała. Nauczyciel wypowiada komendy, aby dać dzieciom znać, która część ciała ma się ze sobą przywitać, np:
Say hello to your nose (dzieci stykają się ze sobą nosami)
Say hello to your elbows
Say hello to your feet
Co jakiś czas możemy zmieniać się w parach. Przy powtarzaniu zabawy, wybieramy takie części ciała, z którymi poprzednim razem dzieci miały większy problem.
7. Water cap game
Do tej zabawy potrzebne będą zakrętki od butelek, ale jeżeli ich nie macie można posłużyć się także klockami z sali dzieci, kredkami, kulkami z plasteliny, woreczkami gimnastycznymi i innymi w miarę małymi rzeczami. Możliwości jest wiele i ogranicza nas tylko wyobraźnia. Każde dziecko dostaje do ręki swoją zakrętkę. Zadaniem dziecka jest próbować położyć zakrętkę na wybranych częściach ciała, tak aby zakrętka nie spadła. Oczywiście komendy dotyczące części ciała wydaje nauczyciel, np:
Can you put water cap on your shoulder?
Please, put water cap on your nose.
Dzieci bardzo lubią tą zabawę, mogą się bowiem wykazać nie tylko znajomością części ciała, ale także utrzymaniem w bezruchu zakrętki na wybranej części ciała.
8. Balloon dance
Zasady zabawy są podobne do tej z witaniem się różnymi częściami ciała. Tutaj również dobieramy dzieci w pary, ale każda para ma swój balon. Zadaniem dzieci jest umieścić balon między wybranymi częściami ciała, tak aby balon nie wypadł. Wygrywa para, która najdłużej utrzyma swój balon wybraną częścią ciała.
Przykładowe zwroty dla nauczyciela:
Put your balloon between yours heads/back/knees/nose/belly…
9. Karty pracy
Mam dla Was także parę kart pracy z dopasowaniem cieni części ciała do ich rzeczywistego obrazka. Znajdziecie je do pobrania i druku poniżej:
10. Plakat na gazetkę
Na koniec mam dla Was plakat na gazetkę opisujący temat części ciała.
Na dziś to już wszystko, zapraszam Was do zarówno do moich poprzednich postów, jak i do częstego zaglądania na stronie, często bowiem pojawiają się tutaj nowości 🙂