Zapraszam Was na nowy scenariusz zajęć, którego celem jest zachęcenie dzieci do pomagania zwierzętom w ten zimowy czas. W lutym zima jeszcze nie odpuszcza, dlatego warto przypominać przedszkolakom, że to bardzo ważne zadanie. Dziś w scenariuszu znajdziecie opowiadanie wraz z obrazkami, karty obrazkowe, karty pracy, zabawy ruchowe i pracę plastyczną.
Dokarmiamy zwierzęta zimą – cały scenariusz zajęć
- Zimowe zwierzątka – zabawa porządkowa
Dzieci spacerują luźno po sali w rytm tamburyna. Gdy dźwięk ucichnie dzieci wykonują polecenia nauczyciela.
- latamy jak ptaki – dzieci rozkładają ręce jak skrzydła i biegają po całej sali
- Zbieramy orzechy – dzieci chodzą po sali i schylają się, udając, że zbierają orzechy
- Skaczemy jak zające – dzieci podskakują po całej sali
- Łapiemy jak niedźwiedź – wybrane dziecko jest niedźwiedziem i goni pozostałe dzieci
2. Dokarmiamy zwierzęta zimą – wprowadzenie do tematu zajęć
Dzieci wraz z nauczycielem siadają w kole na dywanie. Nauczyciel rozpoczyna rozmowę. Zadaje dzieciom pytania o to czy pamiętają o zwierzętach zimą i pyta w jaki sposób. Następnie pokazuje dzieciom karty z obrazkami zwierząt. Dzieci próbują odgadnąć jakie to zwierzę i dzielą je na sylaby.
Później nauczyciel rozkłada dwie szarfy. Przy jednej kładzie napis: zapadają w sen zimowy, a przy drugiej: nie śpią. Nauczyciel prosi dzieci, aby odpowiednio posegregowały karty i włożył je do zbiorów. Następnie nauczyciel weryfikuje wraz z dziećmi poprawność odpowiedzi (podpowiedź: przez zimę hibernują: niedźwiedź, jeż, borsuk, żaby).
3. Wysłuchanie opowiadania pt. Dokarmiamy zwierzęta zimą oraz wybranie kolejności obrazków
Przed czytaniem opowiadania nauczyciel rozkłada na dywanie obrazki do historii, ale rozsypane w różnej kolejności. Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie, które dołączyłam w plikach do pobrania. Po skończonym czytaniu zadaje dzieciom pytania:
- Dlaczego dziś był wyjątkowy dzień?
- Co tata schował do plecaka?
- Co zrobili w lesie najpierw?
- Dla kogo zostawili jedzenie później i co to było?
- Co zostawili do jedzenia ptaszkom?
- Kogo i czym nakarmili na koniec?
- Dlaczego tego wieczoru Marysia nie mogła zasnąć?
Następnie nauczyciel prosi dzieci, aby poukładały obrazki według kolejności chronologicznej. Po skończeniu zadania, dzieci zastanawiają się wraz z dziewczynką co wydarzyło się potem w lesie.
4. Głodne zwierzątka – zabawa ruchowa
Przed zabawą nauczyciel drukuje pomocne do zabawy materiały. Najpierw kartoniki z jedzeniem dla zwierząt oraz kartę z malutkimi kartonikami zwierząt. Małe kartoniki zwierząt wkłada do worka, a w różnych miejscach w sali umieszcza kartony z jedzeniem dla zwierząt. Dzieci losują po jednej kartce i trzymają ją w ręce, aby pamiętać jakim są zwierzątkiem.
Dzieci chodzą swobodnie po sali w rytm piosenki. Kiedy piosenka się zatrzyma, dzieci wykonują polecenie nauczyciela. np. Dziki szukają pożywienia. Wtedy zadaniem tych dzieci, które mają kartonik z dzikiem odnaleźć jedzenie, które lubi dzik i dobiec do tego kartonika. Zabawa toczy się dalej, dopóki wszystkie zwierzęta nie zostaną wywołane do odnalezienia jedzenia.
5. Ziarna do karmnika – zabawa dydaktyczna
Przed zabawą nauczyciel drukuje karmnik – przykleja go do torebki prezentowej, rozkłada ją po czym wycina kółko (wraz z przednią ścianą torebki prezentowej), w taki sposób, aby wpadające przez otwór kartoniki, nie wypadły na zewnątrz, a zostały w torebce prezentowej. Górne ścianki torebki skleja ze sobą tasiemką. Dodatkowo nauczyciel drukuje stronę z małymi kartonikami z ziarenkami dla ptaków, aby każde dziecko dostało po sześć kartoników, oraz karty z cyframi od 1-9
Wariant 1 zabawy:
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Każde dziecko ma przed sobą sześć małych kartoników z nasionami, na środku stoi karmnik oraz kartoniki z cyframi od 1-6, obrazkiem do dołu. Dzieci po kolei (lub wybrane losowo lub chętne dzieci) odkrywają kartonik z cyfrą i wrzucają do karmnika tyle kartoników z nasionami, ile wskazuje cyfra.
Wariant 2 zabawy:
Dzieci mają przed sobą każdy po sześć kartoników z nasionami, a przed nimi stoi karmnik. Zadaniem dzieci jest wykonanie polecenia nauczyciela:
- Masz sześć ziarenek, ale przyleciał ptaszek i zjadł już trzy ziarenka. Ile zostało Ci ziarenek? Pozostałe wrzuć do karmnika.
Nauczyciel może do każdego dziecko osobno zmieniać ilość ziarenek, które zjadł ptaszek, ale może też mówić polecenia do wszystkich dzieci i zobaczyć, kto prawidłowo wykona działanie.
Wariant 3 zabawy:
Każde dziecko w kole ma przed sobą sześć kartoników z ziarenkami, a na środku stoi karmnik. Dzieci w kole rzucają do siebie piłką. Osoba, która rzuciła, mówi ile ziarenek ma wrzucić do karmnika osoba, która złapała piłkę.
Wariant 4 zabawy:
Dzieci siedzą w kole, a na środku koła stoi karmnik i wszystkie kartoniki z ziarenkami. Dzieci podają sobie w kole woreczek gimnastyczny do piosenki. Kiedy piosenka się zatrzyma, osoba, która trzymała woreczek, w momencie, w którym muzyka się zatrzymała podchodzi do środka koła i ma za zadanie wykonać działanie, która zada nauczyciel, np. Dodaj trzy ziarenka do dwóch ziarenek (dziecko fizycznie bierze je do ręki i przelicza, a potem wrzuca do karmnika).
6. Karty pracy
Dzieci wypełniają trzy karty pracy. W pierwszej zaznaczają kółkiem te zwierzątka, które zapadają w sen zimowy. W drugiej liczą ziarenka, a w trzeciej doprowadzają wiewiórkę do orzeszka.
7. Karmnik – praca plastyczna
Dzieci wykonują karmnik, przyklejając na kartkę pomalowane przez nich farbami patyczki laryngologiczne.
Na dziś to wszystko, napiszcie koniecznie w komentarzu, czy tematy zimowe dalej są u Was na tapecie 🙂
Pani Aniu, robi Pani wspaniałe rzeczy a to, że się Pani nimi dzieli zasługuje na mój wielki szacunek. Te materiały są wspaniałą pomocą w przygotowywaniu atrakcyjnych zajęć dla dzieci. wielkie dzięki 🙂