Już niedługo przypada jedno z ulubionych świąt amerykanów, czyli Halloween. Z tej okazji mam dla Was nowy wpis, całkowicie poświęcony temuż tematowi. Znajdziecie w nim między innymi karty flashcards, przykłady piosenek, halloweenowe bingo i inne ciekawe gry i materiały.
Happy Halloween – materiały na zajęcia
1. Karty flashcards
Są to karty obrazkowe wraz z podpisem, które pozwalają na wprowadzenie nowego słownictwa podczas zajęć, oraz mogą posłużyć jako baza do różnych zabaw. Tym razem mam dla Was dziesięć różnych kart obrazkowych związanych z tematem Halloween, które znajdziecie do pobrania poniżej.
2. Piosenki w temacie Halloween:
- „Knock, knock, Trick or treat?” – piosenka ta opisuje po kolei postacie, za które przebierają się dzieci i pukają do drzwi, aby poprosić sąsiadów o cukierki.
- „Five little monsters jumping on the bed” – w tej piosence z kolei małe potworki po kolei skaczą z łóżka. Uczy ona liczenia, gdyż cyfry od 1-5 są w niej często powtarzane.
- The Skeleton dance – Super Simple Song – czas się trochę poruszać. Uwielbiany przez dzieci, śmieszny taniec szkieletorka to idealny pomysł na halloweenowe zajęcia. Pamiętajcie jednak, że najpierw sami musicie nauczyć się ruchów piosenki, aby potem móc pokazywać dzieciom jak ją tańczyć 🙂
- „Halloween Stomp – The Singing Walrus” – ta piosenka także stwarza okazję do poruszania się i potańczenia, dlatego też możemy użyć jej jako przerywnik między innymi, siedzącymi grami.
3. Halloween bingo
Do tego tematu stworzyłam także grę bingo, którą dzieciaki wprost uwielbiają. Zasady tej gry opisywałam już kiedyś w jednym z wpisów, który znajdziecie pod tym linkiem. Karty do gry w bingo znajdziecie poniżej:
4. Halloween candy game
Ta gra pomaga w przypomnieniu sobie kolorów i jest takim trochę odwróconym bingo. Przed grą należy wydrukować tyle kart ze słoikiem, ile jest dzieci i zalaminować. Zadaniem nauczyciela jest także wydrukowanie i wycięcie dużej ilości kolorowych cukierków (tyle, aby każde dziecko miało po 9 kartoników z cukierkiem) + 12 kart z każdym kolorem dla nauczyciela.
Podczas zajęć rozdajemy każdemu dziecku wydrukowany i zalaminowany słoik. Dzieci losują także po 9 kartoników z cukierkami (nie widząc kolorów cukierków) i układają przed sobą (cukierkiem do góry). Nauczyciel kładzie przed sobą dwanaście kartoników z cukierkami (każdy w innym kolorze) obrazkiem odwróconym do dołu i miesza je sobie, aby były ułożone losowe.
Zabawa polega na tym, iż nauczyciel odkrywa po kolei po jednym kartoniku i wymawia po angielsku ten kolor cukierka jaki wskazuje jego kartonik. Dzieci jeżeli mają ten kolor cukierka wkładają go do swojego słoika (jeżeli dany kolor cukierka się powtarza u jednego dziecka, to wkłada ich tyle ile ma w danym kolorze).
Wygrywa dziecko, które jako pierwsze włoży wszystkie swoje cukierki do słoika (wymawiając hasło happy halloween!
A poniżej materiały potrzebne do gry:
5. Kolorowanka
W załączniku przesyłam także kolorowankę dyni, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Młodsze dzieci mogą ją pokolorować i zabrać ze sobą do domu. Starsze mogę wybrać różną technikę kolorowania (np. farbami) wyciąć i zabrać do domu, bądź po wycięciu przykleić na jakiś większy bristol, tworząc wspólny grupowy halloweenowy projekt.
6. Counting halloween game
Z racji tego, że jedna z halloweenowych piosenek uczy liczenia, postanowiłam stworzyć grę w podobnym temacie. Potrzebne będą jednak do niej materiały, które znajdziecie do pobrania poniżej.
Najpierw jednak musicie wydrukować i zalaminować materiały. Z młodszymi dziećmi możemy ćwiczyć liczenie do 5, a ze starszymi do 10. Wydrukowane i zalaminowane karty z liczbami od 1-10 kładziemy po kolei na dywanie. Dzieciom rozdajemy kartoniki z dyniami. Gra może się potoczyć na różne sposoby:
- Możemy rozdać każdemu dziecku tą samą ilość dyń, a każdego z nich po kolei prosić aby na daną cyfrę położył określoną ilość dyń, np.
Patryk, Can you give me 5 pumpkins?
- Możemy każdemu dziecku rozdać inną ilość dyń i poprosić aby policzyły i powiedziały ile dyń dostały, np:
Zosia, can you tell me, how many pumpkins do you have?
- Wśród starszych dzieci, możemy wprowadzić elementy dialogu, aby dzieci siebie nawzajem prosiły o określoną ilość dyń, lub pytały ile posiadają swoich dyń.
A tu materiały potrzebne do gry:
7. Plakat
Na koniec zostawiam Wam plakat na gazetkę, z tematem przewodnim zajęć
Napiszcie proszę, czy w Waszych przedszkolach przeprowadzacie zajęcia w temacie Halloween, oraz czy materiały okazały się przydatne 🙂