Dziś na tapecie temat dzikich zwierząt. Jest to temat przez dzieci lubiany, mamy więc ten plus, że napewno będą zainteresowane zajęciami. W tym wpisie krok po kroku przeprowadzę Was przez całe zajęcia dydaktyczne o zwierzątkach mieszkających w Zoo, wraz z dodatkowymi materiałami.
Zwierzęta w Zoo – zajęcia dydaktyczne
- Powitanie
Możesz użyć swojego codziennego przywitania się z dziećmi, aby zachować jakiś element rutyny, kiedy to dzieci wiedzą, że zaczynają się zajęcia, ale raz na jakiś czas możesz wprowadzać coś nowego.
Dziś na powitanie proponuję popularną zabawę Stary niedźwiedź mocno śpi, w której dzieci w kółeczku chodzą wokół śpiącego na środku niedźwiedzia i trzymając się za ręce śpiewają znaną piosenkę. Na hasło Niedźwiedź łapie dziecko będące niedźwiedziem budzi się i próbuje złapać rozbiegające się po sali dzieci. Złapana osoba zostaje wtedy niedźwiedziem. Zabawę można powtórzyć kilka razy.
Dzieci poprzez wprowadzenie zabawy ruchowej na początek rozluźnią się i chętniej będą brały udział w dyskusji podczas dydaktycznej części.
2. Wprowadzenie do tematu poprzez rozmowę i karty obrazkowe
Po powitaniu się dzieci siadają na dywanie w kółeczku i możemy zacząć rozmowę. Najpierw może odbyć się burza mózgów co kojarzy się przedszkolakom ze słowem Zoo, lub pogadanka o tym czy byli już kiedyś w Zoo. Później omawiamy zwierzęta przy użyciu kart obrazkowych, które znajdziecie do pobrania poniżej.
Karty kładziemy odwrócone obrazkiem do dołu i po kolei prosimy dzieci aby podchodziły i odkrywały po jednej karcie i nazywały dane zwierzątko. Karty mogą na czas trwania tematu o zwierzętach zawisnąć na tablicy w sali.
3. Zabawa ruchowa – naśladowanie zwierząt
Do gry potrzebne będą załączone karty, na których jest obrazek danego zwierzątka i informacja jaki ruch należy wykonać, aby naśladować zwierzątko. Karty dzieci mogą losować pojedynczo, ale możesz też pokazywać daną kartę i wszystkie dzieci mają za zadanie naśladować ruch danego zwierzątka np. do wyznaczonej linii i z powrotem.
4. Dzikie zwierzęta – Memory
Po zabawie ruchowej czas na trochę myślenia, czyli gra w zapamiętywanie. Karty do gry Memory należy przed zajęciami wydrukować dwustronnie z tłem, zalaminować i wyciąć.
Podczas zajęć rozkładamy obrazki na dywanie tłem do góry (tak, aby nie było widać obrazków). Dzieci po kolei (lub parami, lub grupkami) odwracają z dywanu dwie dowolne karty (starają się znaleźć parę). Jeżeli im się nie uda, odwracają obrazki w to samo miejsce, tak, aby inne dzieci mogły zapamiętać, gdzie znajduje się dane zwierzątko. Wygrywa osoba/para/grupa, która uzbiera najwięcej par.
5. Nauka piosenki wraz z pokazywaniem
Najpierw słuchamy wspólnie razem z dziećmi, pokazując do niej ruchy. Zadaniem dzieci jest naśladować nasze ruchy, a za kolejnym razem już trochę śpiewać. Mowa oczywiście o znanej piosence Idziemy do Zoo.
6. Karty pracy o zwierzątkach
W załączniku kart zostawiam, aż cztery karty pracy, ale w zależności od nauczyciela i możliwości dzieci polecam wybrać sobie jedną z nich i wydrukować dla każdego dziecka.
7. Kolorowanki o zwierzętach w Zoo
Cały duży plik z dwudziestoma różnymi kolorowankami o dzikich zwierzętach znajdziecie do pobrania poniżej, ale polecam wykorzystać je dopiero na zajęciach popołudniowych, żeby nie zamęczać przedszkolaków zbyt dużą ilością zadań 🙂
To już wszystko na temat dzikich zwierząt, im bliżej wakacji, tym temat ten staje się coraz bardziej popularny. Mam więc nadzieję, że wpis okaże się pomocny 🙂