W tym wpisie zabierzemy przedszkolaki na księżyc. Czyli będzie głównie o kosmosie. Do tego tematu przygotujmy się dobrze, ponieważ zarówno na temat kosmosu jak i dinozaurów przedszkolaki wiedzą wszystko 🙂
Stworzymy razem rakietę, poznamy nowe słówka i piosenki i troszkę się poruszamy. Zapraszam serdecznie na wpis:)
Let’s go to the Moon – gotowy scenariusz zajęć
- Powitanie
Ja zwykle podczas swoich zajęć witam się z dziećmi ruchową piosenką z pokazywaniem (przeplatam różne), ale od czasu do czasu lubię dzieciaki zaskoczyć innym powitaniem. Dziś na powitanie będzie bieganie po sali w poszukiwaniach czegoś lub wykonanie jakiegoś ruchu w czasie kiedy gra muzyka. Dzieci muszą więc się pospieszyć aby zdążyć zanim piosenka się zaczyna. Komendy można wymyślać przeróżne, a przykładowe to:
Bring me something blue and say Hello!
Touch something circle and wave Hello!
Turn around and say Hi!
Make a big noise and wave me Hi!
2. Poznanie nowego słownictwa
Karty obrazkowe (które znajdziecie poniżej do druku) ze słówkami związanymi z kosmosem rozkładamy obrazkiem do dołu w przeróżnych miejscach w sali. Zadaniem dzieci, jest odkrywanie i przynoszenie nam do naszego koła po jednej karcie oraz próba ich nazwania przez dzieci, lub powtórzenia nazwy przez nauczyciela, np.
Wiktoria, Can you pick one card and bring it to me?
What is that?
Różne osoby po kolei przynoszą i nazywają resztę kart. Gdy wszystkie karty są już odkryte, możemy prosić dzieci o podejście i wskazanie odpowiedniego obrazka, np.
Marcin, Can you show me, where is Moon?
A tutaj karty do druku:
3. Piosenki o kosmosie
Pierwszą piosenką, którą mogę polecić i wiem, że dzieci bardzo ją lubią (zwłaszcza odliczanie do startu rakiety) to Zoom Zoom Zoom we are going to the moon song napisaną przez The Kiboomers.
Do trochę spokojniejszych piosenek można zaliczyć Sun, Moon and Stars stworzoną przez The Singing Walrus.
4. Let’s go to the Moon – kaboom
Po przesłuchaniu jednej z piosenek zabieramy się do gry w Kaboom. Do tej gry potrzebujecie dodatkowych materiałów, które znajdziecie do wydrukowania poniżej. Po wydrukowaniu (dwustronnie z tłem), zalaminowaniu i wycięciu trójkątów z obrazkami o kosmosie przyklejcie do nich taśmą patyczki laryngologiczne (do każdego trójkąta jeden). Podczas zajęć gotowe trójkąty z patyczkami wkładamy do kubka/puszki/pudełeczka obrazkami do dołu (tak żeby widoczne były i wystawały same patyczki). Ważne, żeby nie było to coś przebijającego typu szklanka.
Zadaniem dzieci jest po kolei ciągnąć po jednym patyczku i nazwać wybrany obrazek i zatrzymać go sobie, ale nie można natrafić na bombę. Osoba, która pociągnie za patyczek na którym jest bomba mówi głośno Kaboom! i wtedy wszyscy oddają swoje patyczki i gra toczy się od nowa.
Grę kończymy, kiedy wszyscy szczęśliwie wyciągną obrazki związane z kosmosem, a jako ostatni jeden patyczek zostanie w kubeczku do wyciągnięcia bomba.
Materiały potrzebne do gry znajdziecie tutaj:
5. Tworzymy swoją rakietę
Po grze kaboom zapraszamy wszystkie dzieci do stolików i rozdajemy każdemu statek kosmiczny (do wydrukowania poniżej – najlepiej na kartce z bloku technicznego). Zadaniem dzieci jest stworzenie swojego statku kosmicznego według własnej wizji. Udostępniamy dzieciom różne materiały (powodzeniem cieszy się folia aluminiowa i klej). A na końcu dzieci wycinają swoje rakiety. Na zakończenie zajęć dzieci wspólnie odliczają od 10 do 0 czas do startu rakiety w kosmos.
Na koniec żegnamy się z dzieciakami piosenką, bądź innym wybranym przez Was pożegnaniem. Zostawiam Wam jeszcze do druku plakat na gazetkę dla rodziców, z informacją o temacie przeprowadzanych zajęciach, a Was zachęcam do napisania w komentarzu na jakie tematy chcielibyście w najbliższym czasie nowe wpisy.