Kolory to temat jednych z pierwszych zajęć, które organizujemy pewnie jeszcze we wrześniu. Dzieci bardzo lubią temat kolorów, zwłaszcza, jeżeli przygotujemy je w ciekawy sposób, używając do tego mnóstwa ciekawych materiałów. I nie mówię tutaj tylko o kartach do druku (chociaż, te też idealnie się wpasowują, dlatego przygotowałam je dziś dla Was), ale o rzeczach codziennego użytku, które w końcu są kolorowe.
Do nauki kolorów spokojnie można użyć kolorowych klocków, zabawek, balonów, kredek, plasteliny, owoców i tak naprawdę tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Ja przygotowałam dla Was kilka ciekawych zabaw, plus mnóstwo materiałów do druku.
- Karty Flashcards
Zaczniemy oczywiście standardowo od kart obrazkowych, które będą stanowiły bazę tych zajęć (u mnie karty obrazkowe stanowią bazę wyjściową właściwie każdych zajęć).
Tutaj przygotowałam karty obrazkowe do druku w formie pdf właściwie wszystkich kolorów jakie przyszły mi do głowy 🙂 A wpis o przykładowych zabawach z wykorzystaniem kart flashcards znajdziecie klikając poniżej:
- Piosenki o kolorach
Ja zwykle temat kolorów rozkładam na dwa zajęcia, dlatego idealnie pasują mi piosenki Super Simple Song, ponieważ połowa kolorów omawiana jest w pierwszej piosence, a połowa w drugiej, wiec idealnie. Ale podlinkuje też inne piosenki, które również mogą Wam się przydać do tego tematu.
- I see something blue – Super Simple Song
2.I see something pink – Super Simple Song
3.What is your favortite color? – Super Simple Song
4.Learn colors – ELF kids videos
5.Rainbow colors song – The singing Walrus
6.Color bus/bus song – Pinkfong
7.Look at all the colors I can see – ABCmouse.com
8.The rainbow colors song – kidsTV123
9.What’s your favorite color? – Maple leaf learning
10.The balloon song – Maple leaf learning
3. Chowanie klocków
Przed zajęciami schowaj do worka klocki z sali dzieci, w różnych kolorach. (Ja używam takie zaciskanego worka płóciennego, jak dawniej używało się na buty na przebranie w szkole). Zanim pozwolisz dzieciom losować co jest w środku, wzbudzamy ciekawość dzieci rymowanką:
1,2,3 what can it be?
Po czym po kolei dzieci losują po jednym elemencie z worka (za pomocą zmysłu dotyku, nie wzroku). Najpierw dziecko nazywa po angielsku kolor, po czym podchodzi do rozłożonych obrazkiem do góry kart flashcards i dopasowuje klocek do odpowiedniej karty z kolorem.
4. Budowanie wieży z klocków
Zabawa polega na wysypaniu całego pudełka klocków na środek dywanu i budowaniu jak najwyższej wieży z klocków. Każde dziecko podchodzi po kolei do środka koła, wybiera jeden klocek, nazywa jego kolor po czym dokłada go do wieży. Zabawa trwa dopóki wieża będzie tak wysoka, aż się przewróci, zabraknie klocków, albo po prostu kiedy każde dziecko nazwało już kolor, a Ty musisz iść dalej, żeby zdążyć z czasem.
5. Balonowa zabawa
Przedszkolaki uwielbiają balony, a jeszcze bardziej latające balony. Zabawa polega na napchaniu balonu tylko do połowy (nie wiążemy go!). Po napompowaniu balonu dzieci nazywają kolor balonika, po czym puszczasz balon z powietrzem żeby fruwał sobie po sali, dopóki nie zejdzie z niego powietrze. Zabawę powtarzamy z różnokolorowymi balonami.
6. Przedszkolne zabawki
Ta zabawa polega na jak najszybszym przyniesieniu (lub dotknięciu w zależności jakie zasady ustalicie na początku) czegokolwiek co znajduje się w tej sali w danym kolorze.
np.
Can you bring/touch something pink?
Na początku, kiedy dzieci nie są jeszcze obyte w kolorach możesz przy wypowiadaniu tego zdania pokazać odpowiednią kartę flashcards. Z czasem nie będzie potrzeby tego robić, bo dzieci naprawdę szybko łapią nazwy kolorów.
7. Kolorowe ubrania
Ta zabawa wykorzystuje dziecięcy ubiór. Zadaniem dzieci będzie obserwowanie czy mają na sobie ubranie w kolorze, który wypowiadasz, jeżeli tak to wykonują dane zadanie. np.
Everybody who has something blue please stand up.
Everybody who has something pink please jump two times.
Everybody who has something orange please turn around.
Jeżeli macie w przedszkolu do wykorzystania chustę animacyjną ona także świetnie sprawdzi się w nauce lub powtórce kolorów. Teraz przejdziemy do zabaw, które wymagają dodatkowych materiałów. Nie martwcie się, te materiały oczywiście dla Was przygotowałam. Przy każdej zabawie będzie można pobrać odpowiednie materiały online.
Gry z wykorzystaniem dodatkowych materiałów
- Kaboom
To dosyć popularna gra. Jej zasady są proste. Wszystkie karty muszą mieć tło, aby nie było widać co skrywają, gdy są obrócone obrazkiem do dołu. Oprócz kart z danego tematu (w naszym przypadku są to kolory) jedna karta zawiera rysunek bomby. Rozkładamy na dywanie wszystkie karty obrazkiem do dołu i mieszamy, tak aby nie było wiadomo gdzie jest bomba. Zadaniem dzieci jest wybranie jednej karty i odpowiedzenie na pytanie co przedstawia obrazek. Jeżeli nie jest to bomba dziecko zabiera sobie obrazek i tak idzie cała kolejka, jeżeli wszystkie dzieci już mają kartę a bomba jest nadal na dywanie rozpoczynamy druga turę gry. Jeżeli ktoś wylosuje bombę mówi głośno Kaboooom!!!! i musi oddać na dywan swoją kartę. Kartę dziecka mieszamy razem z bombą i innymi kartami i gra toczy się dalej.
Jaśniej: kto wylosuje bombę musi oddać swój obrazek. Wygrywa osoba, która zgarnęła najwięcej obrazków.
Najlepiej żeby obrazków było więcej niż mamy dzieci w grupie, aby każdy miał szansę wylosować, dlatego jeżeli w przypadku kolorów jest ich tylko 10, zawsze możemy wydrukować karty podwójnie.
Tutaj znajdziecie plansze z kolorami i bombą do wydruku oraz tło przygotowane tak, aby od razu drukować planszę dwustronnie.
2. Bingo
Bingo to na tyle uniwersalna gra, że staram się ją przygotowywać na wiele tematów, oczywiście nie po to, abyście na każdych zajęciach wykorzystywali każde bingo (no chyba, że wasze dzieci tak je uwielbiają, że nigdy im się nie nudzą), ale po to, żeby każdy miał alternatywę wyboru zabaw i wybrał według swoich potrzeb.
Tutaj przygotowałam dla Was do pobrania 10 kart bingo dotyczących kolorów.
Oczywiście zasady gry w bingo omawiałam w poście o zwierzętach z dżungli (tutaj).
- Memory
Zasady gry w memory opisałam również w poście o jungle animals, czyli tutaj. Tą grę, tak samo jak bingo, będę starała się przygotowywać do każdego tematu, gdyż jest ona równie uniwersalna i lubiana przez dzieci, jak powyższa zabawa.
Pamiętajcie tylko, żeby nie zapomnieć kart do memory wydrukować dwustronnie, razem z tłem, gdyż przedszkolaki to nieźle bystrzaki i od razu zauważą, że dany obrazek przebija na drugą stronę i z gry w memory nici.
Tutaj mam dla Was gotowe karty do druku do gry w memory oraz tło do wydrukowania razem z kartami.
- Karta pracy
Kończąc temat kolorów zostawiam Wam jeszczę kartę pracy na temat ulubionego koloru. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie kwiatka na swój ulubiony kolor. Ale zanim usiądziecie do stolika każde dziecko może powiedzieć na jaki kolor pokoloruje swojego kwiatka, nazwę koloru wymawiając oczywiście po angielsku.
Kartę pracy znaleźć możecie w formie pdf pod tym linkiem.
Na dziś to już wszystko, życzę Wam owocnych kolorowych lekcji 🙂