Głowa, ramiona, kolana, pięty – chyba nie ma nauczyciela przedszkolnego, który nie zna tej piosenki. Temat części ciała przerabiany jest bowiem w młodszych grupach co wrzesień lub październik. Dzięki temu, dziecko nie dość, że uczy się znajomości części ciała, rozróżniania strony prawą i lewą to na dodatek podnosi świadomość na temat własnego ciała i aktywizuje je do ruchu.
Ja dziś przygotowałam materiały, które wspomogą Was w tych zajęciach, ale także przykłady zabaw ruchowych na temat części ciała. Bo piosenki w tym temacie, to już chyba dobrze znacie, prawda?
Moje ciało – zajęcia o częściach ciała
- Powitanie zabawą Ludzie do ludzi.
Na taką okazję nie można przywitać się inaczej niż zabawą pt. Ludzie do Ludzi. Dzieci dobierają się w pary. Na różne hasła nauczyciela podają sobie te części ciała, które wypowie, np. stopy do stóp, głowy do głów. Można robić zamiany w parach.
- Karty obrazkowe o częściach ciała i karty obrazkowe o narządach wewnętrznych
Na pierwszy ogień idą karty obrazkowe. Dziś w podwójnym wydaniu. Pierwsze z nich dotyczą części ciała, a drugie narządów, które znajdują się w naszym ciele. Zabawę jaką proponuje z użyciem kart obrazkowych, to schowanie ich w różnych częściach sali i pozwolenie dzieciom na znalezienie i nazwanie ich. (np. poprzez zabawę Ciepło- zimno).
3. Śmieszne pozy – zabawa ruchowa
Zabawa polega na przyjmowaniu przez dzieci takich póz i wytrwaniu w nich, jakie pokażą wylosowane przez nie obrazki. Zadaniem nauczyciela jest wydrukować, zalaminować i wyciąć dołączone do tego podpunktu karty. Obrazki kładziemy na dywanie (obrazkiem do dołu), a dzieci maszerują wokół nich i śpiewają piosenkę. Kiedy piosenka się zatrzyma dzieci po kolei odkrywają karty i wszyscy przyjmują taką pozę jaką wskazuje karta. Zabawa trwa dopóki nie zostaną odwrócone wszystkie karty.
4. Kostka z częściami ciała
Tym razem zadaniem nauczyciela przed zajęciami jest wydrukować, wyciąć i złożyć kostkę z częściami ciała. Podczas zajęć dzieci siedzą na dywanie w kole i po kolei rzucają kostką. Zadaniem wszystkich dzieci jest obserwować jaka część ciała wypadnie i próbować jak najszybciej dotknąć jej u siebie. Wygrywa osoba, która zrobiła to najszybciej.
5. Memory z częściami ciała
Karty do gry Memory należy wydrukować dwustronnie wraz z tłem. Przy zgadnięciu danej pary dzieci mogą pokazać tą część ciała u siebie i nazwać ją.
6. Kolorowanka z narządami wewnętrznymi
Bo nasze ciało, to nie tylko to, co widać na zewnątrz, ale jeszcze organy, które mamy w środku. Warto to dzieciom uświadomić i pokazać. Przedszkolaki oprócz pokolorowania ich, mogą także spróbować nazwać narządy wewnętrzne.
7. Zmiana pozycji – zabawa ruchowa
Zadaniem dzieci jest maszerować w kole. Podczas marszu nauczyciel poprzez wypowiadane hasła zmienia pozycje, w jakiej dzieci mają maszerować, np. na palcach, na pięcie, na czworakach, dotykając dywanu rękami i stopami, skacząc itp.
8. Gdzie miś ma? – zabawa
każde dziecko ma za zadanie wziąć sobie misia i usiąść z nim w kółku. Nauczyciel zadaje pytania: gdzie miś ma ucho/rękę/nogę/nos? itp, a dzieci muszą chwycić misia za tą część ciała.
9. Fruwające klocki – zabawa
Do tej zabawy każde dziecko zabiera sobie jednego klocka (najlepiej plastikowego). Nauczyciel zadaje komendy: kładziemy klocka na oku/ręce/uchu/plecach itp, zadaniem dzieci jest umieścić klocek na tej części ciała, tak aby przez chwile wytrzymać w tej pozie i aby klocek nie spadł.
10. Plakaty
Plakatów na gazetkę mamy dziś dwa. Pierwszy przedstawia ciało chłopca z podpisanymi jego częściami. Drugi zaś to obrazki, na którym dzieci wyrażają swoje emocje poprzez mowę ciała.
W nauce części ciała przez dzieci świetnie sprawdzają się piosenki z pokazywaniem, których na Youtubie znajdziecie naprawdę dużo. Na dziś to już wszystko, napiszcie proszę, czy Wy w ogóle u siebie przerabiacie temat części ciała i czy materiały okazały się przydatne 🙂
Super opracowanie.
ŚWIETNE MATERIAŁY