Zaczynamy nowy rok przedszkolny, a wraz z nim oczywiście nowy wpis pełen ciekawych inspiracji i materiałów. Dziś będzie dużo o przedszkolnych przyborach. Koniecznie zajrzyjcie także do wpisu o powrocie do przedszkola, gdzie znajdziecie pomocne materiały na sam początek roku, takie jak: znaczki dla dzieci, zasady, ozdoby sali i zabawy integracyjne. Link do wpisu tutaj.
Moje przedszkolne przybory – cały scenariusz zajęć
- Jaki to kolor? – zabawa porządkowo-organizacyjna
Nauczyciel przed zabawą rozkłada na dywanie w rozsypce szarfy w różnych kolorach. Dzieci biegają w rytm tamburyna. granego przez nauczyciela. Na hasło nauczyciela wskakują do odpowiednich kolorystycznie szarf. Przykładowe hasła dla nauczyciela: niebieska kredka, żółte nożyczki, czerwony flamaster, zielona temperówka itp. Zabawę powtarzamy kilka razy.
2. Wprowadzenie do tematu – karty obrazkowe
Dzieci siadają w kole na dywanie. Nauczyciel pyta czy domyślają się jaki będzie temat dzisiejszych zajęć, po czym przedstawia dzieciom karty obrazkowe i nazywa je. Dzieci powtarzają słowa i dzielą je na sylaby. Karty obrazkowe dołączam do pobrania poniżej.
2. Pająk i muchy – zabawa ruchowa
Do zabawy nauczyciel potrzebuje kart obrazkowych, worka (takiego jak na buty, chodzi o to, aby nie był prześwitujący) oraz przyborów przedszkolnych (tych, które znajdują się na kartach obrazkowych). Jeżeli jakiegoś nie posiadamy w przedszkolu, wówczas najlepiej schować tą kartę, aby nie brała udziału w grze. Nauczyciel chowa do worka przybory przedszkolne. Z pośród wszystkich dzieci wybieramy osobę, która zostanie pająkiem. Reszta będzie muchami. Dzieci biegają swobodnie po sali, a na hasło pająka: Pająk idzie, muszą zastygnąć w miejscu i nie ruszać się. Pająk dokładnie obserwuje wszystkie dzieci. Kto się poruszy losuje z worka jeden przedmiot, nazywa go i dopasowuje do odpowiedniej karty obrazkowej, które leżą rozłożone na stoliku obok. Złapana osoba zostaje teraz pająkiem i gra toczy się, dopóki przedmioty nie znikną z worka.
3. Przedszkolne przybory – puzzle
Przed zajęciami nauczyciel drukuje na grubszej kartce puzzle i wycina je wzdłuż czarnych linii (dla młodszych dzieci możemy pociąć tylko pionowo, a dla starszych dodatkowo poziomo, aby puzzli było więcej). Każdy obrazek z puzzlami wkłada do osobnej koperty (jest ich sześć). Dzieci dzielimy na 6 grup. Wszyscy siadają przy stolikach. Każda grupa dostaje osobną kopertę z puzzlami, oraz klej i kartkę z bloku technicznego. Zadaniem każdej z grup jest ułożyć puzzle i przykleić je na kartkę. W starszych grupach nauczyciel może utrudnić zadanie i dać na to dzieciom odpowiednią ilość czasu, lub zorganizować zawody, która grupa zrobi to jako pierwsza.
4. Kolorowe kredki – zabawa ruchowa
Przed zabawą nauczyciel drukuje i wycina potrzebne materiały. Kartoniki z kolorowymi kredkami układa obok siebie na dywanie, a kółeczka z przyborami przedszkolnymi układa luzem na dywanie (obrazkiem do dołu, tak aby nie było nić widać). Dzieci siedzą w kole obok siebie i do muzyki podają sobie woreczek gimnastyczny. Kiedy muzyka ucichnie, dziecko, które miało w ręce woreczek odkrywa jeden kartonik, nazywa dany przedmiot i dopasowuje go, do kredki z odpowiednim kolorem. Gra toczy się, dopóki wszystkie kółeczka nie zostaną dopasowane do odpowiedniego kartonika z kolorem.
5. Przybory przedszkolne – układanie rytmów
Nauczyciel przed zabawą przygotowuje materiały (pierwszą i drugą stronę z materiałów, które przygotowałam, drukujemy tyle razy, ile mamy dzieci w grupie). Karty najlepiej zalaminować.Zestaw dla każdego dziecka chowamy do osobnych kopert (lub woreczków). Każde dziecko w grupie ma mieć przed sobą pięć kartoników z nożyczkami, pięć z gumkami do mazania, pięć z kredką i pięć z zeszytem. Dodatkowo nauczyciel drukuje dla siebie trzecią i czwartą stronę (to samo, ale większa czcionka, aby wszystkie dzieci widziały). Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku kopertę. Po czym układa na tablicy pierwszy rytm: nożyczki-gumka-gumka-zeszyt-nożyczki……. Zadaniem dzieci jest dokończyć ten rytm ze swoich kartoników. Przykładowe rytmy dla nauczyciela:
zeszyt-zeszyt-gumka-gumka-nożyczki-zeszyt-zeszyt-
kredka-nożyczki-gumka-gumka-kredka-nożyczki-
nożyczki-nożyczki-kredka-gumka-zeszyt-nożyczki-nożyczki-
6. Przybory przedszkolne – nauka liczenia do 10, zabawa ruchowa
Wycięte kartoniki do zabawy chowamy do woreczka. Przed zabawą każde dziecko losuje po jednym kartoniku. Dzieci tańczą swobodnie do muzyki ze swoim kartonikiem w ręce. Gdy muzyka ucichnie zadaniem dzieci jest znaleźć swoją parę (osoba z cyfrą musi znaleźć osobę, z taką ilością przyborów przedszkolnych na swoim kartoniku, jak wskazuje jej cyfra). Zabawę można powtórzyć kilka razy.
7. Karty pracy
Na koniec dodaje karty pracy o przyborach przedszkolnych. Przygotowałam trzy różne karty do pobrania
Dajcie znać w komentarzu jak nastroje przed nowym rokiem przedszkolnym i czy jesteście już przygotowane. Pamiętajcie również, że na stronie znajdują się wpisy o przyborach przedszkolnych na zajęcia z języka angielskiego, może również się przydadzą 🙂 link tutaj