Dziś zapraszam na wpis dotyczący domu, pomieszczeń i domowych sprzętów. Oprócz kart obrazkowych, piosenek, kart pracy, gry Memory i Bingo, przygotowałam dla Was różne zabawy, między innymi w dopasowanie sprzętów do danych pomieszczeń. Zaczynajmy 🙂
My house – scenariusz zajęć z języka angielskiego
- Karty flashcards
Po przywitaniu się z przedszkolakami, zaczynamy od karty obrazkowych, czyli wprowadzeniu do tematu. Dziś przygotowałam dwa różne zestawy kart flashcards. Pierwsze z nich, to pomieszczenia znajdujące się w domu, a drugie, to wybrane domowe sprzęty. Karty dzieci mogą po kolei odwracać karty z dywanu (gdy są one ułożone obrazkiem do podłogi) i zgadywać nazwę, mogą też losować z worka lub z pudełka po jednej karcie.
2. Where is chair? – zabawa na na powtórzenie słówek
Wszystkie dzieci siedzą w kole. Przed nimi obrazkiem do dołu znajduje się karta flashcards (nauczyciel wcześniej układa, po jednej przy każdym dziecku). Najlepiej, jeśli karta ma tło, aby nic nie prześwitywało. (Można też do tej zabawy skorzystać z mniejszych kartoników sprzętów domowych, które dołącze poniżej w kolejnej zabawie).
Dzieci nie wiedzą, jaka karta leży przed nimi. Nauczyciel wspólnie z dziećmi wypowiada wierszyk:
In my house, in my house
Is a lot of different things.
But where is sink, where is sink?
….. maybe you can tell me?
W miejsce kropek nauczyciel wymawia imię dziecka, które według niego może mieć kartę ze zlewem. Dziecko odkrywa kartę, jeżeli nie jest to zlew odpowiada:
It is not a sink, but it is….
I tutaj dziecko wypowiada nazwę obrazka, który znajduje się przed nim Po czym znów wszyscy razem wypowiadają rymowankę, ale tym razem imię dziecka podaje osoba, która nie miała karty ze zlewem. Zabawa trwa dopóki nie znajdziemy odpowiedniej karty.
3. Piosenka pt. My House, zespołu Pinkfing
Po zabawach z kartami flashcards przechodzimy do oglądania i wspólnego śpiewania piosenki o pomieszczeniach. Piosenka jest krótka, ale wpada w ucho. Dzieci poprzez zmysł słuchu i wzroku utrwalają sobie nazwy pomieszczeń po angielsku. Piosenka nosi tytuł My house, a jej wykonawca to zespół Pinkfong.
4. Sprzęty domowe – zabawa
Do tej zabawy potrzebujemy mieć wydrukowane karty flashcards z nazwami pomieszczeń domowych z pierwszego punktu, oraz kartoniki z obrazkami domowych sprzętów, które znajdziecie do pobrania poniżej. Karty z pomieszczeniami rozkładamy osobno na dywanie (najlepiej każde w osobno w innym hulla- hop, lub szarfie). Zadaniem dzieci jest losować po jednym kartoniku ze sprzętem domowym, nazwanie go i dopasowanie go do odpowiedniego pomieszczenia, w którym sprzęt się znajduje.
5. What is hiding behind the house? – zabawa
Kolejna zabawa na utrwalenie słownictwa (niekoniecznie z tych, może być z poprzednich zajęć) wymaga od nas kart obrazkowych z pierwszego podpunktu, oraz jednej karty z domem, dołączonej poniżej.
Kartę z domem drukujemy w formacie a4, po czym wycinamy z obrazka domu dwa okna, i taką kartę z dziurami wkładamy w folię i laminujemy. Powstanie nam dom z dwiema przezroczystymi szybami.
Zabawa polega na podkładaniu z tyłu, za kartę z domem innych kart obrazkowych po kolei i pytanie dzieci: What is hiding behind the house? A dzieci, widząc tylko mały kawałek obrazka (przez okna w domu), mają zgadnąć jaka karta się tam znajduje. Oczywiście chowamy tylko te karty, które dzieci już wcześniej widziały, znają.
6. My house – Bingo
Zasady do gry w Bingo, tłumaczyłam już w poprzednich wpisach, na przykład w tym z dzikimi zwięrzętami. Kto jeszcze nie wiem, jak grać w Bingo odsyłam tutaj. Tym razem mam dla Was dziesięć różnych kart do gry w Bingo z domowymi pomieszczeniami.
7. Karty pracy
Do domowego tematu stworzyłam trzy karty pracy, które polegają na odnalezieniu i pokolorowaniu spośród wielu domowych sprzętów, tych, które znajdują się w kuchni, sypialni i łazience.
8. Plakat na gazetkę
Na koniec dołączam plakat, który może zawisnąć przed salą. Plakat zawiera informację o przerabianym temacie w danym tygodniu. Tym razem jest to dom 🙂
Odnośnie tematu My house, przychodzi mi do głowy jeszcze wiele pomysłów, więc z pewnością stworzę kolejny wpis w tym temacie, uaktualniając go o ciekawe zabawy i gry. Koniecznie napiszcie w komentarzach, czy przerabiacie u siebie na zajęciach temat pomieszczeń i sprzętów domowych, oraz jak Wam poszło 🙂
Świetne pomysły na zajęcia!
Genialne! Bardzo dziękuję, super inspiracje 🙂