Na początku września w każdej przedszkolnej sali pojawiają się nowe zabawki. Omawiamy więc temat zabawek, sprawdzi się nie tylko w grupie trzylatków, kiedy to dzieci są nowe, ale także w starszych grupach, aby przypomnieć dzieciom pewne zasady dotyczące użytkowania i sprzątania zabawek.
We wpisie znajdziecie dziś pomoce dydaktyczne, które pomogą Wam przepracować z dziećmi ten temat, między innymi: plakaty z zasadami dbania o zabawki oraz z zasadami korzystania z placu zabaw, etykiety na kąciki z zabawkami, ale także karty pracy, zabawkowy alfabet do pokolorowania oraz inne ciekawe zabawy.
Zabawki przedszkolne – moje, czy nasze wspólne?
- Karty obrazkowe z zabawkami z podziałem na sylaby
Karty mogą posłużyć jako puzzle, które wystarczy przeciąć wzdłuż linii po całej długości kartki, a zadaniem dzieci, będzie wówczas ułożenie puzzli z obrazkiem danej zabawki, która została pocięta na sylaby. Na koniec po złożeniu i przyklejeniu całości na kartkę wyklaskujemy sylaby i liczymy je.
Bez wycinania ich mogą posłużyć jako karty obrazkowe wprowadzające do tematu zajęć.
2. Zabawkowy alfabet – kolorowanki
Dla dzieci, które uczą się aktualnie literek (ale nie tylko), przygotowałam cały alfabet od A do Z z kolorowankami zabawek na daną literkę. Można wprowadzać je dzieciom powoli (akurat przy przerabianiu danej literki), ale też można po prostu wykorzystać je jako kolorowanki, przy okazji przerabiania zabawkowego tematu.
3. Etykietki z danymi kącikami zabaw
Idealnie sprawdzą się w salach, gdzie wszystko jest uporządkowane i podzielone w konkretne kategorię. Ja zawsze zanim przylepię etykiety do konkretnego kącika omawiam je z dziećmi, to one decydują, gdzie stworzymy jaki kącik i gdzie przykleimy etykietkę, po czym wspólnie obiecujemy, że właśnie w ten sposób będzie odkładać zabawki na swoje przypisane miejsce.
4. Plakat z zasadami zabawy w przedszkolu
Także najpierw do wspólnego omówienia z dziećmi, zanim zawiśnie w Waszej sali. Są w nim zawarte trzy ważne punkty: o szanowaniu zabawek, dzielenia się nimi z innymi dziećmi oraz o odkładanie ich po zabawie na swoje miejsce.
5. Plakat z zasadami korzystania z placu zabaw
Wiadomo, pewnie omówienie plakatu z zasadami korzystania z placu zabaw na początku roku nie sprawi, że nie trzeba powtarzać zasad bezpieczeństwa przed każdym wyjściem na plac zabaw, ale może gdy zawiśnie w widocznym miejscu, to będzie dodatkowo przypominał dzieciom o bezpieczeństwie na zewnątrz.
6. Zabawa: Ja mam, kto ma? – w wersji zabawkowej
Tą zabawę już tutaj kiedyś przytaczałam, ale dotyczyła ona trochę innego zagadnienia. Do zabawy potrzebujemy wydrukować, wyciąć i zalaminować karty dołączone poniżej. Każde dziecko losuje po jednej karcie. Na górze karty znajduje się obrazek zabawki, którą przedszkolak wylosował, a na dole obrazek zabawki, której poszukuje u innego dziecka (szukamy u innego dziecka obrazka, w którym taka sama zabawka znajduje się u góry obrazka). Dla młodszych dzieci, zabawa trochę skomplikowana, ale świetnie sprawdzi się przy starszych grupach (zwłaszcza tych, które umieją już czytać).
7. Zabawkowe karty pracy i wycinanki
Dziś do pobrania znajdziecie karty pracy z cyklu po linii do zabawki, ukryte zabawki, liczenie sylab oraz zabawki na literę P. Stworzyłam także wycinankę, w której zadaniem przedszkolaków jest wycięcie zabawek i przyklejenie ich na wystawę sklepową.
Temat zabawek, a zwłaszcza ich sprzątania, przewija się w ciągu roku parę razy, dlatego mam nadzieję, że materiały choć trochę ułatwiły Wam przyswojenie przez przedszkolaki tegoż tematu. Jeżeli tak było koniecznie podzielcie się swoją opinią w komentarzach.