Pory roku, to idealny temat na początek wakacji. Jest on dosyć luźny i łatwy. Gry i zabawy, które przygotowałam będą, także idealne do przeprowadzenia ich na świeżym powietrzu. Zaczynajmy więc.
Pory roku – gotowy scenariusz zajęć
- Powitanie
Przed zabawą pobierz i wydrukuj karty przedstawiające symbole danej pory roku. Karty porozkładaj po jednej w każdym rogu sali. Dzieci poruszają się swobodnie w rytm tamburyna po całej sali. Kiedy dźwięk ucichnie nauczyciel wypowiada na głos daną porę roku. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze dobiegnięcie do prawidłowej karty. Zabawę powtarzamy kilka razy.
2. Plakaty o porach roku – wprowadzenie do tematu
Dzieci siadają w kole. Nauczyciel rozpoczyna rozmowę kierowaną o porach roku. Zaczyna od zadania dzieciom następujących pytań?
- Czy wiecie ile mamy pór roku?
- Jak się nazywają?
- w jakiej kolejności po sobie występują?
- Jaką porę roku mamy teraz?
- Co o tym świadczy?
Nauczyciel posiłkuje się plakatami dotyczącymi każdej pory roku, które do pobrania znajdziecie poniżej. Wspólnie z dziećmi omawia co znajduje się na każdym plakacie. Nauczyciel tłumaczy dzieciom po czym poznać, że zbliża się dana pora roku.
3. Nauka piosenki pt. 4 pory roku zespołu Bajubaju
4. Do jakiej pory roku pasuję? – zabawa ruchowa
Przed zabawą nauczyciel wycina wszystkie kartoniki, które dołączyłam poniżej do pobrania. Wszystkie kartoniki wrzuca do woreczka (najlepiej takiego jak na buty, lub do siatki materiałowej), tak aby dzieci nie widziały, co znajduje się na kartonikach. Dzieci kolejno wkładają rękę do worka i losują po jednym obrazku. W czterech rogach sali znajdują się plakaty z porami roku, włożone do obręczy hula-hop, lub szarfy.
Dzieci tańczą swobodnie po sali do piosenki 4 pory roku, ze swoim kartonikiem w dłoni. Gdy muzyka ucichnie zadaniem dzieci jest jak najszybsze dobiegnięcie i wskoczenie do obręczy hula-hop z tą porą roku, do której pasuje kartonik, który trzymają w ręce.
Dzieci wrzucają kartoniki do worka i losują ponownie. Zabawę powtarzamy kilka razy.
5. Ubraniowa gra planszowa
Do gry potrzebne będą pionki (najlepiej podzielić dzieci na grupy i grać w grupach, wtedy potrzebujemy jeden pionek na grupę), kostkę do gry, oraz wydrukowane, wycięte i odpowiednio przygotowane materiały, które znajdziecie poniżej do pobrania. Cała instrukcja gry planszowej znajduje się w materiałach.
6. Pory roku – kolorowanka
Dzieci kolorują obrazek przedstawiający drzewo w różnych porach roku.
7. Pory roku na gazetkę
Na koniec zostawiam Wam do powieszenia na gazetkę plakat z miejscem na nazwę pory roku, oraz kartoniki z nazwami pór roku do wycięcia, laminacji i zmieniania kartoników w zależności od aktualnej pory roku.
Mam nadzieję, że wpis o porach roku Wam się podoba oraz, że wakacje będą odpowiednim czasem na przerobienie go 🙂