Niektóre z ptaków ponoć wróciły do nas już końcem lutego. Na inne trzeba będzie poczekać do połowy marca. Ja co prawda bocianów jeszcze nie widziałam, ale mam nadzieję, że to już niedługo, dlatego postaram się tym wpisem przywołać do nas ptaszki i wiosnę 🙂
We wpisie dziś kolorowe karty obrazkowe z podpisami ptaków wracających na wiosnę z ciepłych krajów, gra Memory, kolorowanki ptaków, zagadki i zabawa pt. Gdzie jest bocian? A wszystko to znajdziecie poniżej.
Ptaki – przydatne materiały na zajęcia
- Karty obrazkowe
Jest ich dziesięć. Kolorowe karty ptaków wraz z podpisami czekają na Was poniżej do pobrania. Pięknie przyozdobią Waszą salę na wiosnę, powieszone na tablicy będą dzieciom przypominać, przerabiany temat przez cały tydzień, a dzięki nim dzieci zobaczą jakie ptaszki, oprócz znanego wszystkim bociana, wracają do Polski po zimie.
2. Ptasie Memory – gra obrazkowa
Zasady do gry w Memory opisywałam już kiedyś w tym wpisie. Dzisiejsze ptasie Memory uatrakcyjniłam o dodatkową kartę papugi. Gdy ktoś trafi na tą kartę, to wszyscy oddają swoją kartę i gra toczy się od nowa. Jest to więc element, który dodaje ekscytacji grze. Każdy bowiem będzie się skupiał, żeby przypadkiem nie trafić na papugę. Pamiętajcie, żeby wydrukować karty do gry razem z tłem, gdyż w przeciwnym razie, dzieci będą widziały jakiego ptaka skrywa dana karta.
3. Gdzie jest bocian? – zabawa
Karty, które przygotowałam dla Was do tej zabawy, można wykorzystać na różne sposoby. Niektóre z nich to:
- Karty, w których bocian przyjmuje różne pozycje w stosunku do pudełka drukujemy raz, laminujemy i wycinamy każdą kartę z osobna. Podczas zajęć, dzieci siadają na dywanie w kole, a my rozkładamy karty obrazkiem do dołu (tak, aby nie było widać co przedstawia karta). Dzieci po kolei odkrywają po jednym obrazku i mówią gdzie znajduje się bocian.
- Dzieci siedzą w kole i obrazki wydrukowane są raz, tak jak powyżej, ale położone są obrazkiem do góry, tak, aby dzieci widziały wszystkie obrazki. Tym razem to nauczyciel zadaje pytanie dzieciom, np. Na którym obrazki, bocian jest za pudełkiem? kto odpowie dobrze, ten zabiera daną kartę. Wygrywa osoba z największą ilością kart.
- Kartę z bocianami drukujemy tyle razy, ile mamy dzieci w grupie. Każdy dostaje wycięty swój zestaw bocianów (dzieci ze starszej grupy mogą same wyciąć swoje bociany). Tym razem wszystkie dzieci pracują na raz nad swoimi kartami. My wypowiadamy polecenia, np. podnosimy do góry kartę, na której bocian jest za pudełkiem, albo robimy obrót z kartą, na której bocian jest przed pudełkiem, itp.
A tutaj do pobrania karty:
4. Ptasie zagadki
W tej zabawie dzieci mają za zadanie zgadnąć o jakiego ptaka chodzi na podstawie czytanych przez nauczyciela zagadek o danym ptaku. Po zgadnięciu obracamy obrazek, na którym jest dany ptak, tak, aby dzieci zobaczyły jak on wygląda. Oto karty:
5. Ptasie kolorowanki
Na koniec, jak prawie zawsze, mam dla Was kolorowanki z różnymi ptaszkami. Mogą one służyć też jako podstawa do pracy plastycznej. Dzieci mogą do ptaszków przykleić kolorowe piórka i je wyciąć (po wcześniejszym wydrukowaniu ich na grubszym- technicznym papierze).
Wypatrujcie już z przedszkolakami na spacerach pierwszych oznak wiosny. Mogą nimi być nie tylko przylatujące z ciepłych krajów ptaki, ale także, wiosenne kwiaty. Na dziś do już wszystko, słyszymy się w kolejnym wpisie 🙂
Super pomoce na ciekawe zajęcia.
Bardzo dziękuję, cieszę się, że materiały się przydają 🙂