Czym byłyby wakacje bez pysznych, zimnych i orzeźwiających lodów? Dziś zapraszam Was na zajęcia o lodach, ale tak naprawdę przemycimy tutaj dużo nauki liczenia, literek i kolorów. Lody nadają się do tego idealnie. Mają przecież różne smaki, a więc różne kolory, a także można przecież wybrać różną ilość porcji i różną ilość lodów. Chodźcie więc ze mną, po gotowy lodowy scenariusz zajęć i extra materiały.
Pyszne lody dla ochłody – scenariusz lodowych zajęć
- Kto lubi? – powitanka
Na powitanie zabawa pt. Kto lubi? Dzieci siedzą w kółeczku na dywanie. Nauczyciel zadaje pytanie kto lubi lody o smaku czekoladowym/waniliowym/truskawkowym tutaj po kolei wymyśla różne smaki lodów. Dzieci które lubią dany smak mają za zadanie wstać i przywitać się ze sobą, podając sobie rękę. Nauczyciel zadaje pytanie wymieniając różny smak lodów kilka razy.
2. Jaki to kolor? – karty obrazkowe
Karty obrazkowe z różnymi kolorami lodów można wykorzystać na wiele sposobów, przykładowe z nich to:
- Przedstawienie dzieciom po kolei kart obrazkowych, a zadaniem dzieci jest odgadnięcie jaki kolor przedstawia karta (lub dotknięcie czegoś w sali w tym samym kolorze).
- Odcięcie od dołączonych do pobrania kart napisów, a zadaniem dzieci jest dopasowanie napisu do danego koloru (ta opcja raczej przy starszakach – zerówka)
- Taniec do muzyki, a gdy muzyka ustanie po kolei odrywanie po jednej karcie odwróconej obrazkiem do dołu i opowiadanie jaki to kolor.
Karty obrazkowe do pobrania znajdziecie tutaj:
3. Tańcz i licz – zabawa ruchowa
Do zabawy oprócz dołączonych poniżej materiałów potrzebne będą także szarfy (jedna szarfa dla każdego dziecka). Dołączone materiały, czyli kartoniki z lodami z różną ilością gałek należy wydrukować i wyciąć w takiej ilości, ile jest dzieci (tak aby każde dziecko miało jeden kartonik z lodem). Przed zabawą rozkładamy na dywanie luzem szarfy, w takiej ilości ile mamy dzieci w grupie, a do środka wkładamy jeden kartonik z lodem. Dzieci swobodnie biegają do muzyki omijając szarfy, a gdy muzyka ucichnie mają za zadanie wskoczyć do szarfy i zastygnąć. kto się poruszy odpowiada ile gałek widzi na lodzie znajdującym się w jego szarfie.
Można też wykorzystać tutaj element rywalizacji i dać na dywan o jedną szarfę mniej. Wówczas osoba, która nie zdąży dobiec wskoczyć do szarfy gdy muzyka ucichnie, odpada (ta opcja raczej przy starszej grupie).
4. Lodowa wycinanka – praca plastyczna
Dołączone do tej pracy plastycznej materiały należy wydrukować osobno dla każdego dziecka. Zadaniem dzieci jest wyciąć z osobnej kartki tyle gałek lodów, jaką cyfrę pokazuje rożek na osobnej kartce, i przykleić odpowiednią ilość gałek do odpowiedniego rożka.
5. Gdzie moja para? – zabawa ruchowa
Po pracy plastycznej czas znów się troszkę poruszać. Tym razem poćwiczymy sobie literki alfabetu (więc zabawa skierowana głównie do starszych dzieci). W załącznikach poniżej znajdziecie to pobrania osobno kartę z rożkami do lodów z dużą literą alfabetu, oraz smakiem lodów (gałką) z odpowiadającą jej małą literą alfabetu. Wydrukowane rożki pakujemy do osobnego woreczka, a smaki do innego woreczka.
Połowa dzieci z grupy losuje z woreczka jednego rożka, a połowa jeden smak loda. Zadaniem dzieci jest chodzić po całej sali i szukać i sprawdzać, kto z grupy ma pasujący do rożka smak (i odwrotnie). Generalnie chodzi o to, żeby ta sama mała litera alfabetu połączyła się z dużą, tworząc lód. Czas start 🙂
6. Lodowe Bingo
Karty do gry w Bingo znajdziecie w załącznikach w liczbie dziesięciu sztuk, ale jeżeli macie więcej dzieci w grupie to po prostu dodrukujcie ich sobie więcej, nic się nie stanie, jeżeli dwójce dzieci powtórzy się ta sama karta, najwyżej wygrają razem w tym samym czasie.
Karty do gry w Bingo są czarno białe, więc dzieci najpierw(albo na końcu, po grze) mogą sobie pokolorować swoją kartę z lodem.
Tym razem bingo dotyczy literek. Zadaniem nauczyciela jest po kolei odkrywać przypadkowo ułożone (pomieszane) i zakryte kartki z cyframi od 1 do 10 i wypowiedzieć na głos odkrytą cyfrę, a zadaniem dzieci jest skreślać ze swojego loda tą konkretną cyfrę (jeżeli ją usłyszy). Dziecko, które jako pierwsze skreśli wszystkie swoje cyfry (sześć) to krzyczy Bingo! i wygrywa.
7. Lodowe karty pracy
Na koniec (lub już do domu) dzieci mogą sobie zabrać lodowe karty pracy, które znajdziecie do pobrania poniżej, w liczbie trzech sztuk.
Oczywiście zwieńczeniem lodowych zajęć, byłoby zjedzenie ich po skończonych zajęciach na drugie śniadanie 😉 No ale nie zawsze bywa tak dobrze. Mam nadzieję, że materiały okażą się Wam pomocne, na te upalne sierpniowe dni. Czy Wam też, właśnie przyszła ochota na lody? 🙂