Ten rok kończymy wpisem dotyczącym Świąt Bożego Narodzenia. Będzie trochę świątecznych zagadek, układania historyjki świątecznej, śpiewania piosenki i wesołych zabaw. Znajdą się także karty pracy i praca plastyczna do wykonania.
Świąteczny czas – zajęcia dla przedszkolaków
- Przywitanie się i zabawa wprowadzająca do zajęć
Przed zajęciami nauczyciel chowa po całej sali atrybuty świąteczne (np. bombę, łańcuch, czapkę Mikołaja, gwiazdkę, skarpetę świąteczną, pierniczka itp). Następnie prosi dzieci o znalezienie przedmiotów, które kojarzą im się ze Świętami Bożego Narodzenia. Jeżeli dzieci mają problem ze znalezieniem nauczyciel naprowadza ich słowami: ciepło – zimno.
2. Rozmowa o świętach i historyjka obrazkowa
Nauczyciel rozmawia z dziećmi o świętach i zwyczajach świątecznych. Chętne dzieci opowiadają o daniach wigilijnych, które goszczą u nich w domu. Następnie nauczyciel układa na dywanie cztery ilustracje (celowo w złej kolejności). Zadaniem dzieci jest opisać co widzą na ilustracjach i ułożyć w odpowiedniej kolejności. Obrazki przedstawiają kolejność przebiegu wigilijnej kolacji.
3. Nauka piosenki pt. Świąteczne życzenia, zespołu: śpiewające Brzdące
Dzieci wraz z nauczycielem słuchają utworu pt. Świąteczne życzenia, następnie na słowa refrenu: Wesołych Świąt! Wesołych Świąt! Wesołych Świąt! chodzą po sali i przybijają sobie nawzajem piątki, składając świąteczne życzenia.
4. Czy coś tutaj nie pasuje? – zabawa dydaktyczna
Przed zajęciami nauczyciel wycina kartoniki z obrazkami, które kojarzą się ze świętami, oraz z obrazkami przedstawiającymi rzeczy użytku codziennego, po czym miesza ze sobą wszystkie razem. Nauczyciel ustawia w sali dwie obręcze hula-hop. Przy jednej z nich stawia jakąś rzecz, która kojarzy się ze świętami, np. czapkę Mikołaja, a przy drugiej nic. Dzieci losują z woreczka po jednej kartce, po czym tańczą swobodnie na dywanie do piosenki pt: Świąteczne życzenia. Kiedy muzyka się zatrzyma, dzieci wskakują do obręczy (w zależności od tego jaki kartonik wylosowały). Zabawę powtarzamy kilka razy.
5. Zagadki o świętach
Dzieci siedzą w kole, a nauczyciel czyta dzieciom zagadki o Świętach Bożego Narodzenia, a zadaniem dzieci jest jak najszybsze odgadnięcie. Zagadki znajdują się poniżej do wydruku.
6. Wesołe pierniczki
Dzieci losują po jednym kartoniku z pierniczkiem (do pobrania poniżej), po czym chodzą po całej sali ze swoimi kartami, a na hasło nauczyciela: Wesołe pierniczki, mają za zadanie odnaleźć osobę, która ma dokładnie taki sam piernik na swoim obrazku.
7. Wyścig reniferów – zabawa ruchowa
Do zabawy potrzebne będą dwa koce (lub duże chusty). Przed zabawą nauczyciel dzieli dzieci na dwie drużyny, następnie przykleja na początku sali taśmę dwustronną (lub malarską), a po drugiej stronie sali ustawia dwa krzesełka, oddalone od siebie (każda drużyna ma swoje krzesełko). Obie drużyny ustawią się jeden za drugim (gęsiego) przed linią startu (taśmą malarską). Każda drużyna dostaje koc. Pierwsza osoba z rzędu to renifer, a kolejna to Mikołaj. Mikołaj siada na sankach (kocu), a zadaniem reniferów jest na sygnał startu nauczyciela przeciągnąć Mikołaja na saniach dookoła krzesełka i wrócić na koniec rzędu. Następnie przekazują koc dwóm kolejnym osobom w kolejce. Wygrywa drużyna, w której wszyscy uczestnicy okrążą krzesełko i wrócą na swoje miejsce jako pierwsi.
8. świąteczne karty pracy
Dzieci uzupełniają trzy różne karty pracy. W pierwszej kolorują Mikołaja po numerach, w drugiej projektują świąteczny sweter, a w ostatniej liczą świąteczne elementy.
9. Bobmka – praca plastyczna
Nauczyciel przed zajęciami drukuje karty z bombkami na kartkach z bloku technicznego. dzieci dekorują swoją własną bombkę po czym wycinają ją i wieszają na przedszkolnej choince.
Na koniec przypominam, że na stronie powstało już do tej pory parę świątecznych wpisów. Tutaj znajdziecie link do wpisu na zajęcia dydaktyczne, a tutaj na zajęcia z języka angielskiego o Mikołaju.