Dziś zajmiemy się tematyką powrotu dzieci do przedszkola po wakacjach. Prawda jest taka, że większość przedszkoli, przynajmniej w tych, w których ja pracowałam jest otwarta całe wakacje, więc nie jest to może jakiś spektakularny powrót, ale jednak zawsze nowy rok szkolny kojarzy się z powiewem czegoś nowego.
Tak też będzie w tym wpisie. Powieje nam nowymi, świeżymi materiałami dotyczącymi wyposażenia przedszkola i zasad obowiązujących na zajęciach. Także zaczynajmy 🙂
School again! – materiały
1. Karty flashcards
Na początek mam dla Was karty obrazkowe, które możecie wykorzystać ze swoimi przedszkolakami na wiele sposobów. Więcej o wykorzystaniu kart podczas zajęć pisałam tutaj.
2. Piosenki o powrocie do szkoły
- Back to school song – CoComelon Nursery Rhymes
- What is there at school? – Wormhole English
- School Objects song – Elicabu Teaching Education
3. School rainbow game
Do zabawy potrzebne będą dołączone poniżej materiały na których znajduje się duża ilość tęcz. Każda tęcza z dwóch stron zakończona jest chmurką, w której znajdują się konkretne przedmioty (te same po obu stronach). Zadaniem nauczyciela jest przecięcie tęczy na pół i rozdanie wszystkim dzieciom po jednym obrazku.
Zadaniem dzieci jest dopasowanie się, czyli znalezienie tej osoby, która akurat ma tą samą połówkę tęczy (z tym samym obrazkiem). Kiedy wszystkie dzieci znajdą swoją parę ich zadaniem jest nazwać przedmiot, który znajduje się na ich tęczy. Zabawę można kontynuować tasując i wymieniając kartoniki między dziećmi.
A tutaj materiały potrzebne do gry:
4. Welcome back game
Jest to gra planszowa. Przygotowałam dla was osobno plansze i w drugim pliku pomoce do gry. Jak to przy planszówkach bywa, potrzebujemy kostki do gry i pionków. Wcześniej przed grą musicie przygotować sobie zarówno planszę (wydrukować i najlepiej zalaminować), oraz karteczki (mają róże kolory tła, w zależności od tego na jakim kolorze będzie pionek. Dlatego polecam karteczki wydrukować dwustronnie (razem z tłem), wyciąć i także zalaminować.
Zasady gry: Przed grą nauczyciel rozkłada planszę, ustawia trzy rodzaje karteczek (tłem do góry) obok planszy – trzy różne kolory osobno i tworzy grupy (pamiętajcie, że przy dużej ilości dzieci w grupie, nigdy nie gramy solo. Dzieci bardzo szybko się nudzą i zanim byłaby ich kolej już zdążyłyby znienawidzić tą grę). Solo można grać przy grupach do 7 osób. Do 12 osób w grupie polecam parami, a przy większej ilości już mały 3-4 osobowymi grupkami.
Zadaniem grup jest rzucać kostką i przesuwać się na planszy o tyle oczek, ile pokazała kostka. Grupa zabiera tą karteczkę, na jakim kolorze stanęła. Po pociągnięciu karteczki musi albo odpowiedzieć co przedstawia obrazek, albo zrobić taką minę (i również odpowiedzieć po angielsku jaka to emocja) jak przedstawia obrazek.
Jeżeli grupa nie wykona zadania lub wykona źle traci kolejkę, albo cofa się o jedno pole (do wyboru). Wygrywa grupa, która pierwsza dojdzie do mety.
Oto materiały potrzebne do gry:
5. Nasze zasady
Na początku roku szkolnego, zwłaszcza przy nowych grupach przedszkolnych warto jasno ustalić na początku zasady, które będą obowiązywały przez cały rok trwania zajęć. Można to zrobić na różne sposoby. Ja przygotowałam dla Was zasady w formie kolorowanki, które możecie:
- Wydrukować raz, omówić na zajęciach, pokolorować wspólnie z dziećmi i zawiesić w widocznym miejscu
- Wydrukować tyle razy ile jest dzieci, każdy koloruje swoje zasady na zajęciach po czym zabiera sobie do domu
- Wykorzystać je także do powtórzenia części ciała, oraz do zabaw z tym związanych.
6. Plakat na gazetkę.
Rodzice zazwyczaj chcą wiedzieć, co w danym tygodniu omawiane jest na zajęciach z języka angielskiego. Dlatego dołączam plakat do powieszenia na przedszkolną gazetkę informacyjną.
Dziś to już wszystko. Napiszcie koniecznie jak Wasze nastroje przed rozpoczęciem nowego roku przedszkolnego i co planujecie na pierwsze zajęcia 🙂