Letni czas kojarzy nam się zwykle z morzem. Dlatego też czerwiec, ale także całe wakacje to dobry moment, aby na swoich zajęciach wprowadzić temat zwierzątek morskich. W dzisiejszym wpisie znajdziecie mnóstwo materiałów i zabaw w tym temacie. Będą także piosenki tańce i artystyczne dzieła. Także korzystajcie 🙂
Sea animals – ciekawe zajęcia o zwierzątkach morskich
- Karty obrazkowe
Karty flashcards o morskich zwierzątkach znajdziecie do pobrania poniżej. Jak już pewnie z poprzednich wpisów wiecie, karty można wykorzystać na wiele sposobów. Są one świetnym materiałem do wielu zabaw w danym temacie.
2. Piosenki o zwierzątkach morskich
Tutaj rozpoczniemy od klasyki w tym temacie a mianowicie piosenki Super Simple song o tytule: A sailor went to sea. W piosence tej marynarz patrzy przez lunetę pod wodę jakie zwierzątka morskie widzi. Przy kolejnym zwierzątku każde poprzednie jest powtarzane dzięki czemu łatwiej dzieciom zapamiętać nazwy zwierząt.
Kolejną ciekawą piosenką dla dzieci, także produkcji Super Simple song jest Down in the deep blue sea, w której mały żółwik znajduje w morzu inne morskie stworzenia i wszyscy razem płyną dalej.
Wesoły utwór o żyjątkach morskich proponuje Pinkfong!, a jego tytuł to Under the sea.
No to teraz zaczynamy piosenki z pokazywaniem, czyli takie nasze mini tańce. Na pierwszy ogień piosenka o ośmiornicy, która w morzu wykonuje różne czynności, które oczywiście wykonujemy razem z dziećmi podczas słuchania piosenki. Jej tytuł to The octopus song, a wykonawca: Maple leaf learning.
Kolejną piosenką z pokazywaniem, która nadal jest hitem wśród moich przedszkolaków to znana wszystkim piosenka Baby shark Dance autora: Pinkfong! Znakomicie sprawdzi się ona wśród młodszych grup, bo zarówno jej tekst jak i ruchy do pokazania są bardzo proste.
Ostatnią opcją z piosenki z pokazywaniem ruchów jest także lubiana wśród moich przedszkolaków piosenka o żółwiku, który podczas kąpieli zjadł za dużo mydła i puszcza bańki mydlane. Podczas śpiewania razem z żółwikiem pokazujemy jak pływa, je, pije a na słowa buble, buble nasze ręce się rozszerzają, bo bańki są coraz większe, i na bah klaszczemy (bańki pękają). Piosenka nosi tytuł I had a little turtle, a jej wykonawca to HooplaKidz Nursery Rhyme.
3. Sea animals bingo
W załączniku do pobrania znajdziecie 10 kart do gry w bingo w morskim klimacie. Zadaniem dzieci jest skreślać pisakiem (lub zakrywać karteczką) usłyszane zwierzątka. Zasady całej zabawy ze szczegółami opisałam tutaj.
4. What is hiding behind the shell game
Do gry potrzebne będą materiały, które znajdziecie poniżej. Są to karty flashcards, tylko bez podpisów i połowa zwierzątka jest przykryta muszelką. Zadaniem dzieci, jest zgadnięcie jakie zwierzątko schowało się pod muszelką. Można dzieci podzielić na grupy i zrobić konkurs, która grupa wygra, lub po prostu dzieci mogą się zgłaszać.
5. What sea animal do you sea game
Do tej zabawy potrzebujemy kart flashcards, ale nie zalaminowanych, bo będziemy z nich robić lunety. Karty flashcards zwijamy obrazkiem do środka i zawiązujemy gumką recepturką. Bawimy się, że jesteśmy marynarzami (niczym w piosence A sailor went to sea), i patrzymy przez lunetę jakie zwierzątko widzimy.
6. Kaboom – sea animals
Zasady tej zabawy także opisywałam już wcześniej tutaj. Grę można urozmaicić poprzez przeklejenie do wyciętych i zalaminowanych kart razem z tłem patyczków laryngologicznych. Takie gotowe karty wrzucamy do kubeczka (kolorowego, aby karty nie prześwitywały) obrazkiem do dołu i dzieci po kolei ciągną patyczki. Uważamy żeby nie natrafić na bombę.
Materiały do gry w kaboom, możemy także wykorzystać do gry w memory, wystarczy tylko, że odrzucimy bombę i wszystko wydrukujemy podwójnie. Zasady do gry w memory znajdzieci tutaj.
7. Hungry shark game
Do tej zabawy trzeba się odpowiednio przygotować, ale dzieciaki naprawdę ją lubią. Najpierw musimy wydrukować dużego rekina. Potrzebujemy także torebki prezentowej do której przyklejamy rekina. Później wycinamy rekinowi otwór gębowy (zostawiamy zęby). Trzeba wyciąć to razem z kawałkiem torby prezentowej, tak aby po wycięciu rekin miał otwór w paszczy i mógł coś jeść (a jedzenie wpadało do środka do rozłożonej torebki prezentowej). Górę torebki sklejamy ze sobą taśmą, tak aby nie dało się wyciągnąć jedzenia z rekina górą (tylko otworem gębowym).
Oprócz rekina przygotowałam dla Was różne smakołyki, które drukujemy, laminujemy i wycianamy. Zabawa będzie polegała na karmieniu rekina odpowiednim jedzeniem. Wszystkie karteczki z jedzeniem rozsypujemy na dywanie obrazkami do góry, a gotowego rekina kładziemy na środku, po czym prosimy po kolei dzieci, żeby karmiły głodnego rekina, np.
Helenka, Can you give the shark a carrot?
Jacek, Can you give the shark juice?
Zazwyczaj w momencie wkładania przez dzieci odpowiedniego jedzenia do paszczy rekina wydaje odgłos jedzenia (mniam, mniam, mniam) co wywołuje u dzieci dużo śmiechu.
Pamiętajcie aby grać w tą grę, tylko jeżeli dzieci mają już za sobą zajęcia o jedzeniu i jest to dla nich powtórka. Oto materiały potrzebne do zabawy:
8. Mnóstwo kolorowanek o zwierzątkach morskich
W załącznikach przesyłam Wam kolorowanki dotyczące przerabianego tematu.
9. Sea animals poster
Na koniec mam dla Was plakat o zwierzątkach morskich do powieszenia przed salą, lub pokazania dzieciom.
Na dziś to tyle, albo raczej, aż tyle bo zabaw jest tak dużo, że spokojnie można to podzielić na dwa różne zajęcia. Jak zwykle napiszcie co Waszym przedszkolakom podobało się najbardziej 🙂