Bardzo lubię temat kształtów, bo to tak naprawdę jest to dwa w jednym. Ucząc dzieci kształtów możemy przy okazji powtórzyć z nimi wszystkie kolory. Ja dzisiaj postarałam się o to, żeby grafiki kształtów, które dla Was przygotowałam, były barwne i różnokolorowe. Ale mam dla Was nie tylko piękne grafiki, ale także dużo ciekawych pomysłów na zajęcia 🙂
- Flashcards
Zaczniemy oczywiście od podstawy. Bo z czegoś trzeba się tych kształtów nauczyć. Zatem gotowe, kolorowe i świeżutkie karty obrazkowe znajdziecie tutaj.
Natomiast zabaw z użyciem kart flashcard szukajcie pod tym linkiem.
- Piosenki o kształtach
Tutaj działam zwykle podobnie jak przy zajęciach z kolorami, a więc dzielę temat kształtów na dwie osobne lekcje (oczywiście zależy od poziomu i wieku grupy, które macie). Dzieląc temat kształtów na dwa osobne zajęcia poznajemy wtedy około czterech nowych słówek podczas jednych zajęć. O ile dla 3-4 latków będzie to całkiem w porządku, o tyle sześciolatki (przynajmniej moje) oczekują czegoś więcej.
- Jeżeli dzielimy ten temat na dwa spotkania, wówczas idealnie sprawdzą się piosenki Super Simple Song – jedna z nich opowiada o połowie kształtów, a druga o reszcie. Piosenki te noszą tytuły: The shape song #1 oraz The shape song #2. Oto one:
- Bardzo proste, ale zarazem chwytliwe piosenki posiada też KidsTV123, a ich tytuły to: Shapes song, oraz Shapes song 2.
- Wszystkie kształty połączone w jednej piosence znajdziecie u Pinkfong! A piosenka nosi tytuł: Shapes are all around. Ci sami autorzy proponują jeszcze piosenkę o tańczących kształtach o tytule: Dancing shapes. A gdyby tego wszystkiego było mało, możecie razem z dziećmi pokazywać dane figury do piosenki Dancing shapes,tak jak robią to dzieci w piosence Dancing with the shapes. Autorem oczywiście nadal jest Pinkfong.
- Ostatnia propozycja piosenki do tegoż tematu, którą świetnie można wykorzystać z pokazywaniem danych figur na placach to Make a Circle – Maple leaf learning.
- Zabawy w temacie kształtów
- Puzzle
Do druku przygotowałam dla Was karty kolorowych figur z nałożonymi na nie w różnych miejscach czarnymi liniami. Po wydrukowaniu (i najlepiej zalaminowaniu) figury należy pociąć wzdłuż linii, tworząc puzzle do ułożenia.
Puzzle można układać na różne sposoby w zależności od rodzaju grupy, czasu i tempa pracy.
- Pierwsza opcja jest tak, że wysypujecie na dywanie wszystkie puzzle pomieszane ze sobą (każdy kształt ma inny kolor więc dzieciom łatwo będzie posegregować i oddzielić od siebie niepowiązane ze sobą puzzle). Przy okazji tej zabawy od razu można ćwiczyć kolory. Wspólnie, lub same chętne dzieci układają z puzzli cały kształt.
- Kolejną opcją, jest od razu przed zajęciami posegregować puzzle każdej figury do oddzielnej koperty i na zajęciach rozdać każdemu jedną kopertę, żeby każdy ułożył samodzielnie swój zestaw puzzli.
- Ostatnią opcją jest podzielenie dzieci na małe grupki (3-4 osobowe lub w parach) i każda grupa układa swój zestaw. Ta opcja lepiej sprawdzi się u starszych dzieci.
Gotowe puzzle do wydruku i pocięcia znajdziecie tutaj.
- Bingo
Grę bingo starałam się tworzyć w taki sposób, aby każda figura miała inny kolor. W młodszych grupach można skupić się na jednej wartości i skreślać po prostu albo figury, albo kolory, ale w starszych grupach świetnie sprawdza się łączenie typu: blue rectangle, red circle, pink triangle. Dzieci tylko wtedy skreślają z listy daną rzecz, jeżeli spełnione są obie wartości.
Zasady gry w bingo znajdziecie w tym wpisie.
Pdf z dwunastoma kartami do gry w bingo znajdziecie tutaj.
- Memory
Zasady gry w memory także już opisywałam w tym wpisie, także kto nie zna odsyłam do linku. Jak zawsze pamiętajcie, że memory drukujemy dwustronnie razem z tłem, które dla Was przygotowałam i najlepiej od razu laminujemy, co by gra posłużyła nam na lata.
Oto karty do gry memory do pobrania za darmo.
- Chowanie kształtów
Jeżeli w danym przedszkolu, w którym pracujecie znajdują się klocki kształty, także możecie je fajnie wykorzystać, chowając je wcześniej do płóciennego worka i pozwolić dzieciom losować, nazywać i dopasować kształty do odpowiedniego obrazka.
Takie losowanie przez dzieci różnych rzeczy w ciemno (kiedy dziecko wkłada rączkę do worka i losuję tylko za pomocą zmysłu dotyku) świetnie sprawdzi się w młodszych grupach. Maluszki uwielbiają, kiedy dzieje się jakaś magia i kiedy coś jest ukryte, a one mogą sprawdzić co to takiego. Buduje to świetną atmosferę oczekiwania i nie ma nudy na zajęciach.
Jeżeli nie macie do dyspozycji klocków kształtów, można karty flashcards wydrukować powtórnie, zalaminować i wyciąć po konturze kształtu. Takie papierowe kształty także świetnie się sprawdzają.
- Głuchy telefon
Jest to zabawa bardzo lubiana przez przedszkolaków. Zasady są takie jak w tym samym głuchym telefonie, który znamy z dzieciństwa, różnica jest taka, że to my zaczynamy szepcząc do ucha pierwszemu dziecku, które koło nas siedzi słówko związane z danym tematem w języku angielskim. Ostatnia osoba mówi na głos co usłyszała. Kolejny raz zaczynamy od drugiej strony.
- Ruchowe figury
Ta zabawa przyda się jako przerywnik, gdy dzieci nie mogą już dłużej usiedzieć w miejscu. Zadaniem dzieci jest bieganie po dywanie, aż do momentu, gdy usłyszą wypowiadaną przez Ciebie nazwę figury po angielsku. Wówczas muszą się zatrzymać i palcami pokazać daną figurę. Zabawa trwa, dopóki nie wypowiemy wszystkich figur, które da się pokazać na palcach.
- Karta pracy
Do tego tematu przygotowałam także kartę pracy (raczej skierowana do starszaków), znajdziecie ją do pobrania tutaj:
Na dziś to już wszystko, zapraszam do odwiedzania moich innych wpisów, możecie także napisać czy materiały sprawdziły się na Waszych zajęciach 🙂