To, że ruch jest ważny dla naszego zdrowia wie każdy dorosły. Jest to ostatnimi czasy tak głośny temat, że chyba słyszał o tym każdy z nas. Ale czy wiedzą o tym dzieci? Co prawda dzieci z natury to dosyć ruchliwe istoty, ale fajnie jakby wiedziały dlaczego warto się ruszać, zwiększymy wtedy szansę na to, że ruch pozostanie z nimi trochę dłużej 🙂
Dzisiejszy wpis zawiera propozycje ruchowych zabaw, piosenek i tańców dla dzieci, ale także plakaty o zdrowiu, karty obrazkowe i medale. Zapraszam zatem do czytania 🙂
Sport – materiały i propozycje zabaw
- Rozgrzewka
A przed rozgrzewką możemy wprowadzić jakąś nową formę przywitania się. Jedną z propozycji może być witanie się nawzajem różnych części ciała ze sobą. Kolejnym pomysłem na przywitanie się może być dowolny taniec do piosenki, a gdy ona się zatrzyma to podchodzimy do osoby, która stoi najbliżej i podajemy jej rękę.
Rozgrzewka właściwie codziennie może być inna, lub możemy ją zmieniać co parę dni. Kilka propozycje rozgrzewki to:
- Dowolne tańce do wybranej przez Ciebie muzyki (co 30 sekund zmieniaj piosenkę – raz szybka, raz wolna, tak aby dzieci mogły dostosować taniec do muzyki)
- Aerobik – czyli stoimy wszyscy w kole i jedna osoba wchodzi do środka i pokazuje jakiś ruch, a reszta grupy pokazuje ten sam ruch. Po kolei zmieniają się osoby, które wchodzą do środka koła.
- Przynieś coś w kolorze.. – zabawa zaczyna się podczas wspólnego siedzenia w kole na dywanie. Nauczyciel Wypowiada stanie: „Proszę przynieście coś w kolorze…” i tutaj podaje konkretny kolor, a dzieci mają jak najszybciej wstać z koła i znaleźć w sali rzecz w danym kolorze wziąć ją ze sobą i z powrotem usiąść w kole. Osoba, która zrobi to pierwsza wymyśla kolejny kolor.
- Wstają/ robią pajacyki/podskakują/tu wpisz dowolną czynność ruchową osoby, które (np. zjadły śniadanie, mają krótkie włosy, lubią swoją mamę itp)
2. Karty obrazkowe
Gotowe karty obrazkowe w liczbie, aż dwudziestu sztuk, z przeróżnymi sportami możecie wykorzystać w trakcie rozmowy z dziećmi o sporcie. Kartami możecie także się bawić. Mogą być zakryte i dzieci mogą je odkrywać. Możemy umówić się z dziećmi, że jedna karta parzy, np. gra w siatkówkę. kto na nią natrafi to gramy od nowa itp. Karty po laminacji możecie też powiesić magnesami do tablicy. Mogą one przypominać dzieciom jaki jest temat dnia i po południu mogą także zainspirować się obrazkami i stworzyć jakiś sportowy rysunek.
3. Tańce z pokazywaniem
Moje ulubione piosenki wraz z pokazywaniem części ciała, które świetnie sprawdzą się nawet u maluszków to:
Ja osobiście uwielbiam również kanał na youtube Team Animation, gdzie dziewczyny super pokazują całe układy do danych piosenek, ich piosenki są energiczne i wpadające w uchu, a ruchy, które pokazują są dosyć proste i powtarzalne. Na pewno spodobają się dzieciom.
4. Zawody sportowe
Skoro olimpiada no to trzeba zorganizować zawody sportowe. Do tego celu możecie wykorzystać plac zabaw lub salę przedszkolną. Przed zajęciami przygotuj odpowiednio tor przeszkód ustawiając odpowiednie przeszkody po kolei. Mogą to być kałuże z szarf, później przewrót na materacu, slalom między krzesełkami, skakanie na jednej nodze czy rzut do celu. Nie może oczywiście zabraknąć linii startu i mety. Dzieci ustawione w kolejce będą pokonywać tor przeszkód jeden za drugim. Na koniec zawodów dzieci mogą dostać medale, które przygotowałam poniżej 🙂
5. Medale
Mam dla Was dwie wersje olimpijskich medali:
- pierwsza to różne rodzaje medali do samodzielnego wykończenia je przez dzieci. Po wydrukowaniu ich na kartce z bloku technicznego zadaniem dzieci jest ozdobić je wybraną przez siebie (lub Ciebie) techniką, wyciąć i dokleić tasiemkę na szyję.
- druga to gotowa wersja medali do druku, wycięcia i doklejenia tasiemki ( lub jeśli masz dziurkacz to do zawieszenia tasiemki przez dziurkę).
Medale znajdziecie tutaj:
6. Plakaty na gazetkę
Ostatni punkt dzisiejszego wpisu to trzy różne plakaty nawiązujące do ruchu, które przed powieszeniem możecie omówić z dziećmi. Znajdziecie je tutaj:
Pamiętajcie proszę, że niejednokrotnie jesteście autorytetem dla dzieci i wzorem do naśladowania, więc jeżeli Wy zaangażujecie się w tańce, zabawy ruchowe i olimpiadę to Wasze przedszkolaki będą Was naśladować. No i oczywiście będzie to także korzyść dla Was bo w końcu ruch do zdrowie 🙂