Powoli zaczynam temat wiosennych wpisów, gdyż kalendarzowa wiosna przychodzi do nas już za niecały miesiąc, a miejmy nadzieję, że w rzeczywistości przyjdzie trochę wcześniej 🙂 Dziś mam dla Was karty obrazkowem, opowiadanie wraz z obrazkami. Będziemy szukać pierwszych oznak wiosny. Znajdą się także karty pracy i dużo ciekawych zabaw. Zapraszam do skorzystania 🙂
Wiosna ach to Ty – scenariusz zajęć wraz z materiałami
- Idzie wiosna – zabawa ruchowa, porządkowa
Dzieci poruszają się swobodnie po całej sali w rytm tamburyna. Kiedy muzyka ucichnie dzieci wykonują polecenia nauczyciela:
- Na hasło: nasionko – dzieci kucają w bezruchu i chowają głowę między ręce
- Na hasło: przebiśnieg – dzieci najpierw kucają, po czym powoli wstają (rozrastają się), stają na palcach i ręce podnoszą do góry
- Na hasło: słońce – podnoszą ręce do góry i kręcą się w miejscu
- Na hasło: zajączki – podskakują po całej sali.
2. Wiosenne karty obrazkowe
Nauczyciel przed zajęciami drukuje karty obrazkowe i wkłada je do wiklinowego koszyka. Następnie przykrywa je ścinkami kolorowej bibuły. Nauczyciel wraz z dziećmi siada na dywanie w kole, a na środku stawia kosz. Pyta dzieci z czym kojarzy się im wiosna i rozpoczyna burzę mózgów.
Następnie prosi dzieci, aby po kolei wyciągały po jednej karcie obrazkowej i nazywanie jej. Dzieci wraz z nauczycielem weryfikują odpowiedzi dzieci z obrazkami z kartoników. Opowiadają co się powtórzyło, co jest nowe i czego tu brakuje.
3. Gdzie to pasuje? – zabawa dydaktyczna
Nauczyciel układa karty obrazkowe z poprzedniej zabawy na podłodze, a obok cztery szarfy (zbiory). Przy każdej szarfie kładzie jeden z czterech kartoników (do pobrania poniżej). Zadaniem dzieci jest odpowiednie posortowanie kartoników wiosennych do zbiorów – zwierzęta, rośliny, pogoda i rzeczy.
4. Wiosna ach to Ty – słuchanie opowiadania
Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie (które załączyłam do druku poniżej do pobrania). Dzieci słuchają opowiadania, a później odpowiadają na pytania nauczyciela:
- Kto mieszkał w lesie?
- Co poczuł Chrupek pewnego dnia, kiedy to zima ustępowała wiośnie?
- Gdzie poszedł Chrupek i kogo spotkał?
- Co Tuliś powiedział Chrupkowi, kiedy ten mówił, że idzie szukać wiosny?
- Jakie oznaki wiosny zauważali po drodze Chrupek i Tuliś?
- Gdzie Chrupek i Tuliś dotarli na końcu?
- Co na końcu zrozumiał Chrupek i co to oznacza?
Nauczyciel pokazuje dzieciom obrazki do opowiadania, osobno kładzie podpisy. Dzieci wraz z nauczycielem omawiają obrazki oznak wiosny i wspólnie dopasowują podpisy.
Na końcu nauczyciel pyta dzieci, czy one też zauważyły już którąś z oznak zbliżającej się wiosny?
5. Naśladujemy wiosnę – zabawa ruchowa
Dzieci poruszają się do muzyki po całej sali. Kiedy muzyka się zatrzyma, dzieci mają zadanie pozostać w bezruchu. Osoba, która jako pierwsza się poruszy, podchodzi do kart obrazkowych (do druku poniżej), które są odwrócone obrazkiem do dołu. Odkrywa jedną kartę i czyta podpis (w młodszych grupach czyta nauczyciel). Zadaniem całej grupy jest poruszać się tak, jak wskazuje obrazek, np. skacz jak żabka. Zabawa trwa, dopóki wszystkie obrazki zostaną odkryte.
6. Wiosenne puzzle – zabawa dydaktyczna
Nauczyciel dzieli dzieci na sześć grup. Każda grupa dostaje jeden zestaw wyciętych puzzli w kopercie. Układają puzzle i przyklejają całość na kartkę. Następnie opowiadają jaki obrazek powstał z ich puzzli. Puzzle do wycięcia wzdłuż czarnych linii znajdują się do pobrania poniżej.
7. Wiosenna przejażdżka pociągiem- zabawa z fotografiami wiosny
Rozłóż fotografię wiosenne (do pobrania poniżej) w różnych odległościach od siebie po całej sali. Dzieci ustawiają się w pociąg i będą jechać w podróż w poszukiwaniu wiosny. Nauczyciel puszcza dzieciom wiosenne dźwięki (śpiew ptaków) i wszyscy ruszają, zatrzymując się na każdej stacji po fotografię. Przy każdym postoju omawiają kartę i rozmawiają o tym jakie oznaki wiosny widzą. Podróż trwa, dopóki wszystkie fotografię zostaną pozbierane.
8. Wiosenne karty pracy
Dzieci uzupełniają dwie karty pracy. W pierwszej kolorują i rysują po śladzie, a w drugiej liczą wiosenne przedmioty.
9. Przebiśniegi – praca plastyczna
Każde dziecko dostaje płatki kosmetyczne, watę, zielony papier kolorowy, nożyczki, klej i niebieską kartkę. Dzieci z papieru kolorowego wycinają łodygę i liście. Na dole kartki przyklejają watę – śnieg, potem łodygę i liście a z płatków kosmetycznych wycinają kształt kwiatka i przyklejają na kartkę, tworząc wiosenne przebiśniegi.
Na dziś to wszystko, ale wyczekujcie kolejnych wiosennych wpisów, które pojawią się już niedługo 🙂
Świetne pomoce! A Tulisia uwielbiam, piękne ilustracje.
Pani Aniu,
Naprawdę świetne scenariusze !
Pozdrawiam serdecznie .